کد خبر: 11174       تاریخ انتشار: 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجة 1441

پیام بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت روز عید سعید غدیر

در آستانه فرارسیدن روز عید بزرگ خدا، عید سعید غدیرخم بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال فرموده است: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا؛ امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت‌ خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را برای شما [به عنوان] آیینی برگزیدم» (مائده/3).

در آستانه فرارسیدن عید سعید غدیر خم بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی این روز بزرگ و باعظمت را به ساحت مقدس رسول خدا صلی الله علیه وآله و صاحب ولایت عظمی امیرمؤمنان علی علیه السلام و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و امت اسلام و شیعیان و پیروان اهل بیت علیهم السلام که خدایشان عزت بخشید تبریک و تهنیت عرض می‌کند.

این بنیاد یادآوری می‌کند که مناسبت عظیم و شکوهمند روز غدیرخم مرز و حد فاصل میان حق و باطل است و احیای آن حمایت و یاری کردن عدالت الهی است که شیاطین ادامه یافتن و نهادینه کردن آن را در میان مردم نپذیرفتند و به آن تن ندادند. این روز ارجمند و گرامی از دیرباز تا به امروز در جان مسلمانان شیعه مذهب جای گرفته و از قدسیت برخوردار و رکنی از ارکان اسلام است و به یک سخن «عدالت اساس حکومت است» و هر شریعت و هر عمل انسانی ارجمند و با شکوه است.

با اندکی درنگ در این مناسبت و معانی و تجلیات والا و گسترده آن سخنان و رهنمودهای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی برجسته می‌شود و بروز جلوه گری می‌کند، آن جا که فرموده‌اند: «غدیرخم پیمانه‌ای است که تمام فداکاری‌های رسول اکرم صلی الله علیه وآله در آن قرار می‌گیرد». در واقع روز غدیرخم مخزن و نهان گاه احکام و سنت‌هایی است که خدای متعال به رسول امین خود، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وحی می کرده است. غدیرخم چنان که در بیان مرجع عالیقدر توصیف و تعریف شده، بوستانی از فضائل و اخلاق و والایی‌ها و خوبی‌ها، بلکه عین والایی‌ها است.

ایشان در این معنا توضیح داده و فرموده‌اند: «التزام و پاییندی به ولایت امیرمؤمنان علیه السلام آثار تکوینی دارد و برکات فراوان و همه جانبه زمین و آسمان را برای زمینیان و آسمانیان به ارمغان می‌آورد».

معظم له در این زمینه یادآوری کرده و فرموده‌اند: «چیزی که در آیه کریمه «أَطِیعُوا اللهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ؛ خدا را اطاعت کنید و پیامبر و اولیای امر خود را [نیز] اطاعت کنید» (نساء/59) به شدت جلب توجه می‌کند این است که خدای متعال کامل کردن نعمت‌های خود بر خلق را با موضوع ولایت امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیهما السلام پیوند زده و مرتبط کرده است. کامل شدن دین نیز در ارتباط تنگاتنگ با ولایت آن حضرت مقدر شده است. در واقع اتمام نعمت‌ها منوط به اعلام آن از سوی رسول خدا صلی الله علیه وآله شده و مراد و مقصود از نعمت، تمام گونه‌های آشکار و پنهان آن مانند: عدالت، مساوات، اتحاد، برادری، علم، اخلاق، آرامش روحی، آزادی و احساس امنیت است و به عبارتی چکیده و خلاصه همه انواع عطایا و موهبت‌ها است.

مرجع عالیقدر تأکید کرده و فرمودند: «حقیقت و جوهر و روح غدیرخم همان مدرسه و مکتب امیرمؤمنان علیه السلام است که می‌تواند و شایستگی آن را دارد که تمام افراد و آحاد بشر را از سعادت همیشگی و فراگیر برخوردار کند».

خدای متعال همگی را از کسانی قرار دهد که به رشته ولایت امیرمؤمنان علیه السلام چنگ انداخته باشند.
  
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن