کد خبر: 3316       تاریخ انتشار: 26 مهر 1391

نامه ي بنياد جهاني حضرت آيت الله العظمي شيرازي به اجلاس «ياري رسول اکرم صلي الله عليه وآله» در مصر

بنياد جهاني حضرت آيت الله العظمي شيرازي در نامه اي خطاب به اجلاس «ياري رسول اکرم صلي الله عليه وآله» که در مصر برگزار شده است، ضمن تبريک برگزاري اين اجلاس آورده است: اين اجلاس مالامال از غيرتمندي نسبت به پيامبر گرامي ما ـ که درود خدا بر او باد ـ است و مؤيد اين ديدگاه تشکيل اجلاس مذکور در شرايط و تحولات تاريخي ويژه است که امت اسلامي و جهاني عرب به يک اندازه شاهد آنند.

در حالي که اين بنياد، برگزاري اجلاس مبارک ياري رسول اکرم صلي الله عليه وآله را ارج مي نهد از همگان مي خواهد که در تمام رفتارها، به ويژه در موضوع حرمت شکني نسبت به پيامبراکرم صلي الله عليه وآله و آزردن مسلمانان و تحريک احساسات آنان، به سنت حضرتش تأسّي جسته و از سيره ي عطرآگين ايشان پيروي کنند، چراکه بهترين وسيله براي دفاع از حريم و حرمت آن حضرت در اقتداي به اخلاق والاي ايشان و کشيده نشدن به چرخه ي خشونت و تحريک به آن، نهفته است. در مقابل بايد راه کارهايي ارائه داد که جايگاه اسلام در جهان را اعتلا و آن را استحکام و پايداري بخشد و به اين آموزه ي الهي تمسک جست که مي فرمايد: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ؛ قطعاً براي شما در رسول خدا اسوه اي حسنه است»(احزاب/21).

مقتضاي هدايت و راه يافتگي به وسيله ي الگو، شناخت گسترده اي از اوصاف آن الگو را مي طلبد، لذا مطلوب نيست فقط به شنيده ها در اين زمينه بسنده شود، بلکه بايد انسان خود در راه شناختن شخصيت، توانمندي و برنامه هاي انساني الگو براي تحول مردم در شيوه ي زندگي و ديگر عرصه هايش بکوشد.

از همين رو مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي حاج سيد صادق حسيني شيرازي مدظله العالي فرمودند: خداي متعال در اين آيه ما را به تأسي جستن و الگوپذيري همه جانبه و بي چون و چرا از پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله فرمان داده و در توصيفش آن وجود پاک را سرآمد هر خوبي خوانده است و در آيه اي ديگر رسولش را به گونه اي ويژه ستوده، مي فرمايد: «وَإِنَّکَ لَعَلي خُلُقٍ عَظِيمٍ؛ و تو بر خلق و خوي والايي»(قلم/4).

بر پايه ي گزارش اين نامه، مرجع عاليقدر افزوده اند، اگر فرد نتواند جهان را تغيير دهد، حداقل مي تواند خود را تغيير دهد. بنابراين بيازماييم، بکوشيم و در تأسي همه جانبه از رسول خدا صلي الله عليه وآله از خود آغاز کنيم و بدانيم که هرچه بيشتر به آن حضرت تأسي جوييم و به او نزديک تر شويم بيشتر احساس خوشبختي خواهيم کرد.

در بخش پاياني اين نامه آمده است: شرکت کنندگان ارجمند، رسول خدا صلي الله عليه وآله در زندگي خود با آزارهاي فراواني روبه رو شدند و با نيکي آن را پاسخ دادند و اهانت ها را با سخن نيک جواب دادند و اين، علي رغم سبقت گرفتن مشرکان در آزردن آن حضرت بود که خود در اين باره فرمودند: «ما اوذي نبي مثل ما أوذيت؛ هيچ پيامبري همانند من مورد آزار قرار نگرفت».

گراميان شرکت کننده ي در اين اجلاسِ برخوردار از رحمت و هدايت الهي، تمام بي حرمتي ها و توهين هايي که امروزه امت اسلامي با آن رو به رو مي باشد در صورتي پاسخ دارد که خود را اصلاح کنيم و به سيره ي اخلاق عطرآگين ايشان آراسته شويم و رفتار او و آموزه هاي دين آسان گير اسلام ـ که به گذشت و پرهيز از خشونت و تشويق به آن فرا مي خواند ـ را در پيش گيريم.
 
بنياد جهاني حضرت آيت الله العظمي شيرازي
واشنگتن
www.shirazionline.org