کد خبر: 3349       تاریخ انتشار: 27 آبان 1391 - 2 محرم الحرام 1434

بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي:
احياي عاشورا، پيروزي حقوق جهاني بشر است

بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي به مناسبت فرارسيدن ايام سوگواري حضرت سيدالشهدا عليه السلام بيانيه اي به شرح زير صادر کرده است:
 
بسم الله الرحمن الرحيم
 
امام حسين عليه السلام مي فرمايند: «إِنِّي لا أرَي المَوتَ إلاّ سَعادةً، وَالحَياةَ مَع الظالمين إِلاَّ بَرَماً؛ مرگ را سعادت و زندگي با ستمکاران را ننگ مي دانم».

امت اسلامي و جامعه ي انساني روزهايي را تجربه مي کند که تبلور نبرد حق و باطل، گذشت و استبداد، ستم و دادگري است. روز دهم محرم روز جهاني شهادت امام حسين عليه السلام فرزند اميرالمؤمنين عليه السلام و نواده ي رسول خدا صلي الله عليه وآله است.

اين مناسبت بزرگ براي تمام بشريت فرصتي بزرگ براي محاسبه ي نفس، عبرت آموزي، در جستجوي سير درست، باز شناختن حق از باطل و پيروزي اصول انساني در اين روزگار و جاي جاي گيتي به شمار مي رود و در حالي که چالش هاي دردناک جهان را درهم کوبيده و بر پيکر شماري از ملت هاي تحت ستم، زخمي خون فشان نشانده، استفاده از فرصت هاي يادشده را ضروري تر مي نمايد.

حوادث جانسوزي که در کربلا رخ داد و جانبازي امام حسين عليه السلام در آن سرزمين، براي بالندگي صداي حق، از پاي درآوردن استبداد و سياست سرکوب و نيز ترويج آموزه هاي آسماني ـ که براي خدمت به مردم و حمايت از آنان آمده است ـ بود، چه اين که حضرتش در موارد متعددي فرمودند: «إني لم أخرج أشراً ولا بطراً ولا مفسداً ولا ظالماً وإنَّما خرجتُ لطلب الإصلاح؛ من نه از سر بيهودگي، و نه به انگيزه ي افساد و ستمگري که براي اصلاح روانه شدم».

اين آموزه ي حسيني ما را به عنوان مسلمان به استفاده ي از مناسبت عاشورا و اقدام به امور زير فرا مي خواند:

1. با نشر آموزه هاي عاشورا و تبيين اهداف آن امام شهيد در برخورد با ستم و ستمکار اين مناسبت را زنده نگاه داريم؛

2. مناسبت عاشورا را از چشم و هم چشمي هاي سياسي، سر دادن پاره اي شعارهاي حزبي و جناحي و هر آنچه که به کينه ورزي و خشونت مي انجامد دور بداريم، چراکه احياي عاشورا پيروزي حقوق مردم جهان، بدون توجه به گرايش هاي آنان است؛

3. محور قرار دادن توسعه ي فرهنگ جوانان است، آن سان که عدم انحراف اخلاقي و فرهنگي آنان را تضمين کند؛

4. اهتمام ورزيدن به شرکت و حضور نوجوانان امروز و مردان آينده در تمام عرصه هاي شعائر حسيني و آموختن اصول مکتب و قيام امام حسين عليه السلام به آنان است و اين که سخت کوشانه آنان را بر پايه ي اصول اسلامي ـ انساني و اخلاق والا بپرورانيم؛

5. پرهيز از کشيده شدن به هرگونه خشونت، ديگر آموزه ي اين ماه و حضرت سيدالشهدا عليه السلام است.

در پايان اين بيانيه آمده است: توجه به خانواده هاي نيازمند و رفع نيازهاي مادي و معنوي آنان، به ويژه خانواده هاي زندانياني که به علت اظهار نظر و خواهان اصلاحات و آزادي دربند هستند بر تمام مؤمنان لازم است و بايد با تمام توان در رفع اين مشکل بکوشند.
29 ذي حجة الحرام 1433ق (24/8/1391)
بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي ـ واشنگتن