کد خبر: 3379       تاریخ انتشار: 4 دی 1391 - 10 صفرالخير 1434

بيانيه مؤسسه رسول اکرم صلي الله عليه وآله بمناسبت بزرگترين اجتماع انساني در اربعين حسيني (کربلاي معلي)


براي دريافت پوستر با اندازه اصلي کليک نماييد
 
بسم الله الرحمن الرحيم
 
يکي از بي نظيرترين رويدادها در کره زمين و بزرگترين تجمع ها در جهان بشريت، تجمع زائران امام حسين عليه السلام در اربعين حسيني و در کربلاي معلي است.

بي شک اين رويداد نيز چون وجود نازنين سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام استثنايي است و قابل تأمل، که چگونه ميليون ها نفر با پاي پياده قدم در راه بزرگ آزاد مرد جهان هستي مي نهند تا اين روز تاريخي را در جوار مولاي خويش ارج نهاده و به زيارت آن حضرت بپردازند.

اين روز از آنچنان اهميتي برخوردار است که بزرگ احياگر شعائر حسيني حضرت آيت الله العظمي شيرازي مدظله العالي در عظمت اين روز استثنايي فرمودند:

اربعين حسيني در کربلاي معلي، رويداد بزرگي است که قطعاً و يقيناً در سرتاسر کره زمين بي مانند و بي نظير است. اين عظمت استثنائي است که خداي متعال به امام حسين عليه السلام عنايت نموده است.

يکي از اين استثنائاتي که خداي متعال براي امام حسين عليه السلام قرار داده، فضيلت بي مانند پياده رفتن به زيارت بارگاه مطهر ايشان است. در روايت آمده است که امام صادق عليه السلام به يکي از اصحابشان فرمودند: کسي که به قصد زيارت قبر حسين بن علي از خانه اش خارج شود اگر پياده باشد خدا به ازاي هر گام او حسنه اي برايش مي نويسد و گناهي از او پاک مي کند و هنگامي که به حائر مقدس برسد خدا او را در شمار قبول شدگان و برگزيدگان مي نويسد و هنگامي که آيين ها [و زيارت] او تمام شد خدا نام او را در شمار رستگاران ثبت خواهد کرد و وقتي قصد بازگشت نمود فرشته اي نزد او مي آيد و مي گويد: رسول خدا به تو سلام مي رساند و مي گويد: اعمال خود را از سر گير که همه گناهان گذشته ات آمرزيده شد.(?)

اين جمعيت ميليوني که براي اربعين به کربلاي معلي مي روند، اعم از پير و جوان و کودک و بيمار و ناتوان هستند که با اشتياق، پياده حرکت مي کنند، برخي از رسانه ها حتي لحظه اي در رسانه هاي تصويري شان آن را نشان نمي دهند. اين زائران اجر و پاداششان را از خود امام حسين عليه السلام مي گيرند و در دنيا و آخرت پاداش خود را دارند، اما سخن بر سر اين است که چرا رسانه هاي مخالف اسلام اين همه سکوت خبري و سياه نمايي مي کنند؟

چه کسي بايد در اين عرصه مهم فعاليت کند تا پيام اسلام را به دنيا برساند؟ آيا کسي جز شما جوانان و دوستداران اهل بيت عليهم السلام اين کار را مي کند؟ اين وظيفه شماست که دنبال خدا و پيغمبر و اميرالمؤمنين هستيد و از آنها اطاعت مي کنيد. هر جاي دنيا که هستيد، در بلاد کفر، در بلاد اسلامي، در کشورهاي شيعي، هر جا که هستيد بايد در پي اطلاع رساني رويداد عظيم اربعين حسيني در کربلاي معلي باشيد.

امام حسن عسکري عليه السلام يکي از علامات مؤمن را «زيارة الاربعين» توصيف کرده اند، در حالي که برگزاري اربعين ديگر خمسه طيبه و امامان بزرگوار هرچند در جاي خود کار شايسته اي مي باشد، ولي توصيه و تأکيد نشده است. فقهاي بزرگوار وقتي در کتاب هايشان سخن به سيدالشهدا و ماجراي ايشان مي رسد اسلوبشان دگرگون مي شود و براي آن حضرت استثنائاتي قائل مي شوند. با اين که فقه ما فقهي محکم و آب ديده است و هزاران تن از فقهاي کهنه کار طي قرون و اعصار روي آن کار کرده اند، هرجا به ماجراي سيدالشهدا عليه السلام مي رسد داراي استثناست و بسياري از چيزها را براي امام حسين عليه السلام استثناء کرده است.

بياييد با گسترش شبکه هاي ماهواره اي شيعي و پوشش بيش از پيش و حمايت هاي همه جانبه مردمي، معارف اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام و رويداد بزرگ و بي نظير اربعين حسيني در کربلاي معلي را به جهانيان نشان دهيم.

مرجع عاليقدر همچنين خطاب به زائران پياده حضرت سيدالشهدا عليه السلام فرمودند:

رسول خدا صلي الله عليه وآله از همه زائران قبر اباعبدالله الحسين عليه السلام تشکر مي کنند ولي از زائران پياده تشکر خاص مي فرمايند و به يکايک آنان عنايت ويژه دارند.

سعي کنيد از اين سفر استثنايي، بهره استثنايي ببريد. در اين مدت به سفارش چهار امام معصوم که همان محاسبه نفس است اهميت بدهيد و هر روز براي دقايقي اعمال شبانه روز گذشته را از نظر بگذرانيد.

بر همين اساس مرکز نشر آثار و انديشه هاي آيت الله العظمي شيرازي مدظله العالي از همه ارادتمندان به ساحت مقدس سيدالشهدا عليه السلام مي خواهد، بر اساس بيانات ارزشمند و حکيمانه مرجعيت جليل القدر شيعه، اولاً: اين مراسم مهم و بي نظير (اربعين حسيني) که خود فرهنگي اصيل را در بر دارد را به جهانيان معرفي کنيم و با استفاده از رسانه هاي نوين و ارتباطات جمعي به شکل قوي و گسترده به جهانيان نشان دهيم و از راه هاي مختلف براي نشر اين شعيره از شبکات ماهواره اي جهاني شيعي و غير شيعي استفاده کنيم و اين رويداد را اطلاع رساني و از آن حمايت نماييم... و کاري کنيم که از سکوت خبري و سياه نمايي خارج و مجبور به اطلاع رساني اين رويداد مهم در سرتاسر جهان شوند.

دوماً: حال که موفق به زيارت استثنايي اربعين شده ايم مي بايست از اين فرصت استفاده ي استثنايي کنيم و با تهذيب و محاسبه ي نفس به اين مهم دست بيابيم و اين فرصت طلايي را غنيمت شمرده و به دستورات و سفارشات مؤکد معصومين عليهم السلام جامه ي عمل بپوشانيم و نور ايمان را در دل خود قويتر و محکمتر کنيم.

سوماً: طبق فرمايش مرجع عاليقدر آيت الله العظمي شيرازي مدظله در هر وقت و هرجا به ياد امام زمان و ولي امرمان حضرت حجت بن الحسن العسکري عجّل الله تعالي فرجه الشريف باشيم و از زيارت اربعين که از برترين زمان هاست در مشاهد مشرفه براي فرج و سلامتي و ظهور حضرت مهدي موعود ارواحنافداه و همچنين براي شيعيان مظلوم جهان که در بند ظلم ظالمان هستند دعا کنيم.
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
?- کامل الزيارات: ص253، باب ?? ـ ثواب من زار الحسين عليه السلام راکباً أو ماشياً و....، حديث 378.
 
مؤسسه ي فرهنگي رسول اکرم صلي الله عليه وآله
مرکز نشر آثار و انديشه هاي آيت الله العظمي
حاج سيد صادق حسيني شيرازي مدظله العالي
10 صفر الخير 1434هـ ق