کد خبر: 545       تاریخ انتشار: 9 بهمن 1382 - 6 ذي الحجة 1424

ترجمه بيانيه مؤسسه جهاني حضرت آية الله العظمي شيرازي – قدس سره – درباره تدوين قانون اساسي افغانستان

جناب آقاي حامد کرزاي، رئيس جمهور محترم افغانستان
سلام عليکم
تدوين قانون اساسي جمهوري اسلامي افغانستان را به ملّت مسلمان آن سرزمين تبريک گفته، اميدواريم با اين اقدام شايسته، چندين دهه ناامني، کشتار، نبودن قانون، عوارض دوران اشغال افغانستان توسط شوروي سابق، اقدام‌هاي تروريستي باند طالبانِ دين شعارِ بيگانه با دين که در مجموع، مردم بي گناه و بي دفاع آن سرزمين را قربانيکرد، به سر آيد.
در قانون اساسي جديد افغانستان، دولت جديد، اسلامي و اسلام منبع قانون گذاري اعلام شده است و از ديگر سو ارزش‌هاي والاي ملّت افغان و تمدّن و فرهنگ ريشه دار آن، ابقا و تأييد شده است که خود نشانه‌ي بيداري فرهنگي است که اين ملّت در راه ايجاد دولتي جديد و نظامي دموکراسي در کشور اسلامي افغانستان، در پيش گرفته است. اين امر بدان معناست که جمهوري مورد نظر قانون اساسي، بايد به ارزش‌هاي اصولي اسلام که دين مبين بر آن تأکيد دارد و هماره مرحوم آية الله العظمي حاج سيد محمد حسيني شيرازي نيز درباره آنها گفت و نگاشت، پايبند باشد که: برادري، شورا، عدالت، تعدّد احزاب، صلح و نفي خشونت از جمله آنهاست؛ اصولي که آرامش و همزيستي و همياري اجتماعيِ طبقات مختلف جامعه‌ي افغاني را در پي دارند.
رسول خدا صلّي الله عليه وآله وسلّم درباره اصول ياد شده و نحوه‌ي عملي شدن آنها فرموده است: «تمام شما زاده‌ي آدميد و آدم از خاک است» و نيز «مردم [در حقوق اجتماعي] همانند دندانه‌هاي شانه، يکسانند».
همچنين بايد اعمال قانون اساسي به گونه‌اي باشد که از حيثيت اسلام، ارزش‌هاي آسان آسماني و کيان مسلمانان و فرهنگ ريشه دار آنان حفاظت نمايد.
براي ملّت افغانستان توفيق و تأييد الهي و براي سرزمين اسلامي افغانستان آرامش، پيشرفت، شکوفايي و توسعه‌ي همه جانبه خواهانيم.
والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته
مؤسسه جهاني آية الله العظمي شيرازي – واشنگتن
محمّد تقي ذاکري