کد خبر: 651       تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1383 - 15 ربيع الاول 1425

پيام مؤسسه جهاني حضرت آية الله العظمي شيرازي به جرج بوش در مورد وقايع اسفبار اخير شهرهاي مقدس عراق

مؤسسه جهاني حضرت آية الله العظمي سيد محمد شيرازي –قدس سره- طي پيامي، جرج بوش رئيس جمهور امريکا را از ورود به شهرهاي مقدس عراق برحذر داشت و از او خواست به ملت عراق فرصت دهد تا خود راه مناسب و مسالمت آميزي را برگزيند که کرامت مردم عراق را حفظ کرده قانون را برتر از هر چيز قرار دهد.
اين پيام تصميم حاکم مدني عراق را مبني بر به کار گماردن بعثي ها شگفت انگيز خوانده، آن را با تلاش هايي که براي استقرار امنيت در عراق و نيز بر پايي حکومتي به تمام معنا دمکراتيک مغاير دانسته است.
متن پيام:
آقاي جرج بوش رئيس جمهور
با درود
همان گونه که مطلع هستيد اکثريت ملت عراق، برخورد خشونت آميز را با نيروهاي ائتلاف رد کرده، همچنان براي آزادي کشورشان، راه هاي سياسي و ديپلماسي را ترجيح مي دهند و علي رغم اين که مراجع ديني، رهبران سياسي و طبقات مختلف جامعه عراقي اقدام هاي سياسي و ديپلماسي را کارآمدترين ابزار براي رسيدن به آزادي و استقلال مي دانند، متأسفانه نيروهاي ائتلاف در چندهفته گذشته برخوردي بسيار خشن و بي رحمانه بر ضد تمام شهروندان عراقي به کار بسته اند که به نظر مي رسد مي خواهند ملت عراق را به خشونت و برخورد مسلحانه وادارند.
بحران امنيت يکي از عوارض رخدادهاي اخير است که دو شهر مقدس نجف اشرف و کربلاي مقدس را در بر گرفته است. بي ترديد از جايگاه مذهبي ديني و تاريخي دو شهر ياد شده نزد مسلمانان، به ويژه شيعيان و بالاخص مردم عراق آگاهيد. از اين رو در محاصره داشتن نجف و کربلا و برخورد خشونت آميز با ساکنان آن شهرها نه تنها راه حلي براي رفع بحران به دست نمي دهد که در آرام کردن مردم آن سامان ناکار آمد است.
آلوده شدن دست آمريکايي ها به خون ملت عراق، به ويژه شيعيان اين سرزمين که به پيروي از رهبران و مراجع خود، راه تعامل سياسي با نيروهاي ائتلاف را باز و آن را مناسب مي بينند، هرگز حکيمانه و خردمندانه نيست. بهتر است حل بحران هاي به وجود آمده در شهرهاي مقدس عراق را به خود عراقي ها سپرد تا بدون نياز به دخالت نيروهاي ائتلاف، با مبنا قرار دادن اصل «قانون، برتر از همه» راه مناسب و در خور کرامت شهروندان عراقي را بيابند.
مطلب ديگري که بسيار غريب به نظر مي رسد، تصميم حاکم مدني، آقاي پل بريمر مبني بر بازگرداندن بعثي ها به عرصه سياسي عراق جديد است. اين تصميم با ايجاد امنيت و دمکراسي به منظور کمک به مردم عراق که شما در پي آن بوده ايد، کاملاً مغاير است. از نظر ما تصميم گيري درباره بعثي ها و از ميان برداشتن آنان مسأله اي صرفاً عراقي است که بايد با حضور قربانيان جنايات حاکميت بعثي ها در برابر قانون واقامه دعوي عليه آنان صورت گيرد تا آناني که دست به خون بي گناهان آلوده اند مجازات و بي گناهان تبرئه شوند.
مؤسسه جهاني آيت الله شيرازي
واشنگتن