کد خبر: 8086       تاریخ انتشار: 16 دی 1397 - 29 ربيع الثاني 1440

حضرت آیت الله العظمی شیرازی:
ملت عراق را به استقامت و ثبات سفارش می کنم

 
در روز شنبه 28 ربیع الثانی 1440ق (1397/10/15) جمعی از هیئت امنای زیارتگاه صحابی جلیل القدر جناب سلمان محمدی ـ که درود خدا بر او باد ـ واقع در شهر مدائن بغداد با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند.

در این ملاقات مرجع عالیقدر خطاب به میهمانان خود فرمودند: خوش آمدید، ان شاء الله اعمالتان نزد خدای متعال اندوخته و ذخیره ای برای شما باشد. کار شما مسئولیت و در عین حال فضیلت است. انسان در روز قیامت دوست دارد که نامه اعمالش از اعمال و فضیلت ها پر باشد و زیارتگاه های اولیای خدای متعال محور و مرکز زندگی است.

ایشان پس از پرس و جو درباره اوضاع عراق فرمودند: زندگی سراسر مبارزه است که در این میان گروهی بهشتی هستند و گروهی دیگر دوزخی. آنچه امروز مهم است تربیت جوانان عراق بر پایه تربیت و آموزه اهل بیت علیهم السلام است، چراکه جوانان سازندگان آینده عراق هستند و این مسئولیت بسیار مهم است؛ مسئولیتی که باید در هر کوی و برزن، شهر و روستا و منطقه و محله ایفا شود و بدانید که خدای متعال در این راه مددکار است و حضرت حجة بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف بر انجام آن نظارت دارد.

مرجع عالیقدر در تبیین مطلب فرمودند: زندگی صحنه نقش ها و موضع گیری هاست. نسل های گذشته نقش خود را ایفا کردند و مسئولیت خویش را به انجام رساندند و البته در این راه سختی ها و مشکلات را بر خود هموار و آن را تحمل کردند و در حال حاضر نسل امروز باید این بار مسئولیت را به مقصد برساند.

معظم له با اشاره به دو مقوله استقامت و ثبات از منظر قرآن کریم فرمودند: دو کلمه مهم در قرآن کریم وجود دارد ـ که بی شک تمام کلمات قرآن کریم مهم است ـ و آن دو کلمه «فَاسْتَقِیمُوا؛ استقامت کنید» است که استقامت دارای بها بوده و کلمه دیگر «فَاثْبُتُوا؛ ثابت قدم بمانید» می باشد.

روشن باشد که استقامت و ثبات قدم در مسیر تندباد مشکلات و طوفان حوادث و بحران ها قرار دارد. البته استقامت و ثبات سخت است، اما این دو ویژگی زندگی انسان را شکل داده، از او انسانی سترگ و بزرگ می سازند.

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی شیرازی دام ظله سخنان خود را این گونه به پایان بردند: عراق نباید وضعیت فعلی را داشته باشد و سزاوار چنین اوضاعی نیست. این کشور حدود پنج دهه شاهد ستم های فراوانی بوده است و امروزه نیازمند مدیریتی است که از کشورداری امیرمؤمنان علیه السلام برآمده باشد.

از خدای متعال مسئلت دارم که شما را یاری کند و بلا و محنت و گرفتاری را از عراق و ملت آن دور بگرداند.