کد خبر: 8409       تاریخ انتشار: 20 اسفند 1397 - 3 رجب 1440

نامه بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به حاکمان کشورهای عربی و اسلامی به مناسبت فرارسیدن ماه پرفضیلت رجب

به مناسبت فرارسیدن ماه پر فضیلت رجب المرجب 1440ق، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی نامه ای به حاکمان و سران کشورهای عربی و اسلامی نوشته است که بخشی از آن به شرح زیر می باشد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای تبارک و تعالی می فرماید: «إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِی کِتَابِ اللَّهِ یَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا فِیهِنَّ أَنْفُسَکُمْ؛ در حقیقت‌ شماره ماه ‌ها نزد خدا از روزی که آسمان ها و زمین را آفریده در کتاب [علم] خدا دوازده ماه است از این [دوازده ماه] چهار ماه [ماه] حرام است، این است آیین استوار پس در این [چهار ماه] بر خود ستم مکنید» (توبه/36).

ماه پر فضیلت رجب سایه رحمتش را بر ما گستراند؛ یکی از ماه های حرام که مشیت الهی بر آن قرار گرفته تا این ماه ماه امن و برای بنی آدم یاور باشد. در این ماه دروازه های توبه گشوده می شود و انسان به فطرت بشری خود باز می گردد؛ فطرتی که انسان را به پرهیز از محرمات و صیانت و حفاظت از مقدسات وا می دارد و او را به اصلاح در ملکوت خدای عزوجل رهنمون می شود.

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی می فرمایند: در این ماه رجب و ماه شعبان و همینطور ماه مبارک رمضان بکوشیم از حسنات، اعمال صالح، نیت درست و پیراسته از نادرستی و عمل و عبادت صحیح توشه برگیریم. همچنین در دو امر تهذیب و پیراستن نفس و نزدیک ساختن هرچه بیشتر آن به تقوا تلاش کنیم.

باید توجه داشت که انسان هرچه با تقواتر و پرهیزگارتر باشد می تواند به مراتب بالاتر آن دست یابد و دیگران را به این راه هدایت کند. بدانید که تزکیه و تهذیب نفس و ارشاد و راهنمایی دیگران به این سمت و سو همیشه و به ویژه در ماه های پرفضیلت رجب و شعبان و رمضان از امور مهم است.

با توجه به عظمت ماه رجب نزد خدای عزیز و توانا و جایگاه آن در دل های مسلمانان بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی از حاکمان کشورهای اسلامی و کشورهای عربی می خواهد این فرصت را مغتنم شمرده با آزادکردن زندانیان سیاسی و معارضان و نادیده انگاشتن اتهامات و احکام صادر شده علیه آنان خشنودی خدای متعال را جلب کرده، از رحمت و غفران حضرتش بهره مند شوند. باید توجه داشت که با چنین اقدامی آرامش و شادمانی در دل ده ها هزار خانواده در جهان اسلامی ـ عربی جای خواهد گرفت و عدالت و صلح اجتماعی را در این کشورها نهادینه خواهد کرد.

باید توجه داشت که از ویژگی های دولت عدالت گرا این است که بتواند با سیاست بخشش و بخشودن اشتباهات خود را اصلاح و جبران کند. چنان که مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی فرموده اند و بر اساس تدبیر نبوی سیاست عفو محکم ترین دلیل بر ایجاد دولت عادل و با ثبات به شمار می رود.

این امر زمانی تحقق خواهد یافت که سیاست عفو به صورت مطلوب و بایسته باشد و به دیگر بیان رئیس یک کشور اسلامی باید شیوه حکومتی رسول خدا صلی الله علیه وآله را در پیش بگیرد تا با ثبات و عدالت محور باشد. وانگهی دعای خانواده های زندانیان کسانی را که در این راه می کوشند دربر خواهد گرفت و در نتیجه بلا و شرور را از آنان دور خواهد کرد. اوست شنوای اجابت کننده، والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن