کد خبر: 8481       تاریخ انتشار: 6 فروردین 1398 - 18 رجب 1440

بیانیه بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به منظور مبارزه با جریان ها و دسته های فرصت طلب

برای جلوگیری از فعالیت افراد و جریان هایی که می خواهند آب را گل آلود کرده، از آن ماهی مراد بگیرند، باید الگو و نمونه ای والا از مکتب اهل بیت علیهم السلام ارائه داد و همزیستی مسالمت آمیز و شفافیت را ترویج و تقویت نمود.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی با صدور بیانیه ای راهکارهایی کارآمد به منظور مبارزه با جریان ها و دسته های فرصت طلب صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
«بر تمام فعالان در زمینه دینی و انسانی لازم است به اخلاق پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آراسته شوند که نرمی و نرمخویی در رأس آن قرار دارد و با این خوی و خصلت مردم در کنار هم امنیت یافته، به یکدیگر اعتماد می کنند» (از رهنمودهای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام سال 1394).

متأسفانه در چند روز گذشته شاهد بودیم که شماری از مراکز فرهنگی شیعیان در اروپا به بهانه داشتن افکار خشونت گرا و تحریک به خشونت و تلاش برای اقدام های تروریستی در اروپا مورد تهاجم قرار گرفتند و متهم شدند.

این مطلب همزمان حیرت برانگیز و نگران کننده است، در حالی که هر منصفی می داند که میراث فکری تشیّع هرگونه مظاهر خشونت و دست به اسلحه بردن و گرایش های فکری و رفتاری ایجاد رعب و وحشت و تروریسم را نفی کرده، مردود می داند و محکوم می کند.

وانگهی حضور مسلمانان شیعه مذهب در هجرتگاه و غربت، چیز دیگری ثابت کرده است و آن بهترین و شکوهمندترین گونه های تعامل با فضای باز، گفتمان، همزیستی مسالمت آمیز و احترام به قوانین کشورهای میزبان است که در آن زندگی می کنند، فراتر اینکه بیشتر آنان در پیشرفت کشورهای میزبان سهیم بوده و شهروندان و مقیم های صالح و درستکاری هستند که این گونه بودن را از تعالیم مدرسه اهل بیت علیهم السلام و ارزش های اخلاقی این مکتب و از مراجع دینی خود فرا گرفته اند و همین امر تمام اتهامات وارد شده را کلاً باطل می کند.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی که از جمله طلایه داران و پیشگامان در نهادینه کردن ارزش های صلح و مسالمت و نفی خشونت است، این گونه اتهامات بی اساس را محکوم می کند و از اینکه مراکز شیعیِ مستقر در اروپا به چنین تهمت ها و افتراهایی متهم می شوند تعجب می کند.

به همین منظور این بنیاد نسبت به برخی تلاش های صورت گرفته بر ضد مسلمانان شیعی مذهب مستقر در کشورهای اروپایی از رهگذر تحریکات شبهه آلود و درگیر کردن برخی افراد در فعالیت مشکوک که دشمنی برخی دستگاه های دولتی آن کشورها را برانگیخته است هشدار می دهد.

در این معنا بایسته و شایسته است و از پیروان اهل بیت علیهم السلام خواسته می شود با دور شدن و عدم تعامل با هر جریان و تلاش مشکوکی که بر آن است جایگاه و نقش مثبت و سازنده اجتماعی آنان را هدف قرار دهد و آن را خدشه دار کند برحذر باشند.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از تمام ناظران و فعالان در مراکز فرهنگی، حسینیه ها و سازمان های انسانی شیعیان می خواهد فرصت هر اقدامی را از جریان های مشکوک بگیرند و به اندازه لازم و بایسته با نهادهای امنیتی کشورهای اروپایی همکاری کنند و فعالیت های انسانی خود را به طور شفاف و آشکار ـ چنان که تا به حال این گونه بوده است ـ در معرض افکار عمومی اروپا و اروپاییان قرار دهند و از راه افتادن دنبال برخی سیاست هایی که عده ای با انگیزه های تنگ نظرانه ترویج و تبلیغ می کنند بپرهیزند.

این بنیاد تأکید دارد که هدف والا و عالی مراکز شیعی فعال در اروپا در درجه اول نشر میراث علمی و فرهنگی و اخلاقی و آموزه های بلند و والای اهل بیت علیهم السلام است و اینکه به مهاجران مسلمان به ویژه شیعیان خدمت رسانی کنند و هیچ مصالح و منافع جانبی و فردی در نظر ندارند. لذا از کشانده شدن دنبال پاره ای شعارها و جریان های سیاسی و تبلیغ برای آن ها خودداری کنند، باشد که از این رهگذر جایگاهی عالی را که حسینیه ها و مراکزی که با قانون پذیری و احترام به آن و شفافیت در کارها از آن برخوردار بوده اند، حفظ نمایند.
والله من وراء القصد.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن