کد خبر: 858       تاریخ انتشار: 8 بهمن 1383 - 16 ذي الحجة 1425

آية الله العظمي شيرازي:
دين بي غدير و اسلام بدون علي، دين و اسلامي ناقص است

آية الله العظمي سيد صادق شيرازي از مراجع عظام تقليد صبح روز گذشته در ادامه درس خارج فقه خود که در مسجد امام زين العابدين عليه السلام قم برگزار شد با اشاره به فرارسيدن عيد سعيد غدير خم و تبريک و تهنيت اين روز بزرگ اظهار داشتند: عيد يک تشريع اسلامي است يعني همان گونه که تشريع در واجب و حرام و يا مکروه و مستحب و مباح نياز دارد که از جانب معصومين عليهم السلام رسيده باشد، در اين که چه روزي عيد است نيز چنين است زيرا از تشريعات مي باشد.

ايشان تصريح کردند: نيمه رجب يا روز دحوالأرض روزهاي بسيار مهمي هستند اما عيد به شمار نمي آيند، زيرا عيد بايد از جانب معصوم رسيده باشد و از آن روز خاص تعبير به عيد شده باشد که با اين توصيفات تنها چهار عيد وجود دارد: يکي عيد جمعه، ديگري فطر و سپس عيد اضحي و غدير.

ايشان خاطرنشان کردند: البته بحث ما لغتي نيست بلکه بحث شرعي مي باشد که بايد از ناحيه شرع رسيده باشد تا عيد اسلامي باشد.

آية الله العظمي شيرازي افزودند: در روايات وارد شده است که اهميت عيد غدير از تمامي اعياد بيشتر است لذا عيد اکبر همين روز است.

ايشان ادامه دادند: غدير يعني علي بن ابي طالب و علي بن ابي طالب يعني غدير که اين يک تلازم حکمي و خارجي دارد، زيرا قوام غدير از اميرالمؤمنين است و اميرالمؤمنين عليه السلام نيز مظهر غدير است که اين موضوع را خداي متعال در کلام الله فرموده است.

مرجع تقليد شيعيان جهان در بخش ديگري است سخنان خود افزودند: قرآن مجيد مي فرمايد: «أکملت لکم دينکم» يعني دين بي غدير، دين ناقص و نماز و روزه و حج و تمامي عبادات بدون غدير ناتمام و بي سرانجام است.

ايشان گفتند: دنيا و آخرت بي غدير نيز دنيا و آخرتي ناقص است زيرا به فرموده قرآن «وأتممت عليکم نعمتي» خداي متعال با دادن غدير نعمت هايش را بر بندگان خود کامل کرده است.

ايشان تصريح کردند: اسلام نامي است بر يک مرکب ارتباط، لذا اسلام بدون غدير نه ناقص بلکه اصلاً وجود ندارد، زيرا نوبت که به اسلام مي رسد خدا نمي فرمايد: «أکملت يا أتممتُ» بلکه مي فرمايد: «رضيت لکم الإسلام ديناً» يعني اسلام بدون علي عليه السلام اسلام نيست، همان گونه که اسلام بدون رسالت خاتم الأنبيا اسلام نمي باشد.

آية الله العظمي شيرازي خاطرنشان کردند: اين که در روايات متعدد از معصومين عليهم السلام تعابير بلندي از غدير شده به خاطر درجه اهميت خاص و ويژه آن است که اعياد ديگر چنين نيستند زيرا عيد جمعه و فطر و قربان نيز بدون غدير، عيد نيستند.

ايشان ادامه دادند: يکي از دانشمندان اهل کتاب مي گويد: اگر معاويه نبود امروز همه مردم مسلمان بودند زيرا معاويه توانست در طول چند سال حکومت ظاهري حضرت علي عليه السلام مانع از اجراي کامل عدالت توسط ايشان در حکومت اسلامي شود که اگر چنين نمي شد امروز همه ما مسلمان بوديم.

به گفته مرجع تقليد شيعيان جهان، اگر همان 25 سال خانه نشيني حضرت علي عليه السلام نبود، امروز از اسلام و نام پيامبر اکرم صلّي الله عليه وآله وسلّم هيچ اثري باقي نبود. علي عليه السلام وجود لاينفک رسول اکرم صلّي الله عليه وآله وسلّم و پيامبر صلّي الله عليه وآله وسلّم نيز وجود لاينفک اميرالمؤمنين عليه السلام هستند که اگر علي عليه السلام در جنگ هاي صدر اسلام و ليلة البيت نبود، وجود پيامبر صلّي الله عليه وآله وسلّم نيز در بين دشمنان حفظ نمي شد.

آية الله العظمي سيد صادق شيرازي گفت: حضرت علي عليه السلام در پاسخ کساني که مي گفتند چرا خلافت و حق خود را ترک کردي فرموده است: از ترس آن که مبادا مردم مرتد شوند و همين مقدار اسلام نيز از بين برود لذا سکوت کردم و از حق خود گذشتم.

ايشان گفتند: اگر علي عليه السلام بعد از پيامبر صلّي الله عليه وآله وسلّم به حق خود مي رسيدند و حکومت واقعي را تشکيل مي دادند، تمامي مردم مسلمان مي شدند و امروز ديگر يک نفر غيرمسلمان وجود نداشت.

آية الله العظمي شيرازي در پايان توصيه کردند: غدير حقي است که بايد در هر مکان و زماني نسبت به آن سفارش نموده و در کنار سفارش و يادآوري نيز صبر داشت، زيرا احياي حق، صبر مي خواهد و بدون آن حق به راحتي دست يافتني نخواهد بود.