کد خبر: 863       تاریخ انتشار: 15 بهمن 1383 - 23 ذي الحجة 1425

راه سيدالشهدا عليه السلام راه نور، هدايت و طهارت است


آية الله العظمي سيد صادق شيرازي شب گذشته در ديدار با طلاب و مبلغين حوزه علميه ذوالفقار اصفهان، ضمن تبريک ايام فرخنده عيد غدير خم و با تأکيد بر اين که اين عيد بزرگترين عيد نزد خداي متعال است، اظهار داشتند: اکنون، و در روزهاي پس از عيد مبارک غدير خم ما در استقبال از ماه محرم هستيم.

ايشان افزودند: در يکي از زيارات حضرت سيد الشهدا عليه السلام که در کتب مختلف به طور مکرر از حضرت صادق عليه السلام نقل گرديده در بخش هايي از آن آمده است: «أشهد أنک طاهر طهر من طهر طاهر مطهر طهّرت و طهرت بک البلاد وطهر حرمک وطهرت أرض أنت بها.»؛ که در اين جمله کوتاه ده صيغه به صورت مکرر و غيرمکرر از ماده طهارت به کار رفته است که حضرت صادق عليه السلام آن را خطاب به جدشان حضرت سيد الشهدا عليه السلام خطاب فرموده اند.

ايشان در تصريح آن فرمودند: معصومين عليهم السلام همگي از طهارت کامل برخوردار هستند، با اين تفاوت که رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم و اميرالمؤمنين عليه السلام پدر و مادرشان طهارت داشتند اما نه طهارت کامل و همراه با عصمت، در حالي که براي امام حسن و امام حسين عليهما السلام از جانب پدر و مادر طهارت و عصمت وجود داشته است. در مورد ديگر معصومين عليهم السلام نيز طهارت به معناي عصمت تنها از ناحيه پدر بوده است.

آية الله العظمي شيرازي در ادامه با اشاره به معاني لغوي و ادبي و معارف فراوان نهفته در اين مضامين کوتاه افزودند: نکات به کار رفته در اين ده کلمه و صيغه تاکنون به نحو شايسته اي مورد بررسي قرار نگرفته است که لازم است اين مطلب مورد تدبر بيشتر قرار گرفته تا اين خلأ برطرف گردد.

ايشان خاطرنشان ساختند: از جمله معاني مورد استفاده در مضمون شريف «طاهر طهر» آن است که امام حسين عليه السلام خود مجسمه طهارت و طهارت مجسم هستند و نيز هر آن کس که به ايشان مرتبط باشد، او نيز پاک و طاهر است؛ که در ادامه نيز مي فرمايد: «طهر حرمک»؛ يعني بست و حرم شما نيز پاک و طاهر است که هر کس وارد آن گردد، طاهر مي شود.

مرجع تقليد شيعيان جهان در بخش ديگري از سخنان خود توصيه کردند تا در ضمن برنامه هاي ماه محرم به مسأله طهارت حضرت سيد الشهدا عليه السلام، و ويژگيها و خصوصيّات آن بيش از پيش توجه شده و به ديگران نيز آموخته شود چرا که طهارت داراي مراتبي مانند طهارت فکر، زبان و عمل و... است که بايد سعي کنيم تا به مراتب بالاتر آن دست يابيم.

ايشان افزودند: نکته ديگر که بايد مورد توجه قرار گيرد آن است که تصميم بگيريم هيچگاه با آبروي کسي بازي نکنيم زيرا حفظ آبرو و عرض مؤمن نيز يکي از فروعات طهارت است.

ايشان خاطر نشان کردند: طهارت بسيار آسيب پذير است زيرا خيلي سريع و زود با خطا و گناه آلوده مي گردد و همانند ظرف آب پاکي مي ماند که با قطره خون نجس و آلوده مي شود.

به گفته ايشان راه اهل بيت عليهم السلام راه طهارت، نور و هدايت است که بايد سعي کنيم ابتدا خود در اين راه قدم گذاشته و ديگران را نيز به آن تشويق کنيم.

آية الله العظمي سيد صادق شيرازي گفت: بهترين فرصت براي رسيدن به چنين هدفي، ماه محرم است چرا که شايد مناسبت هاي ديگر وحتي در ماه رمضان نيز نتوان چنين فرصت مناسبي را بدست آورد که با جمع مردم عزادار در مجالس امام حسين عليه السلام آنها را راهنمايي نمود.

ايشان تأکيد کردند: افراد بسياري مي باشند که داراي قلب و روح و فطرت پاکي هستند اما بخاطر محيط نامناسب از راه حق و صحيح دور شده اند که البته مي توان با راهنمايي و هدايت آنها را به راه درست باز گرداند.

ايشان همچنين در پايان سخنان خود با اشاره به اين که بسياري از مشکلات امروز مردم مسائل اقتصادي است، افزودند: سعي کنيد تا با همت خود و ديگر دوستانتان با تشکيل صندوق هاي قرض الحسنه و بنيادهاي ازدواج، گره از مشکلات مردم باز کنيد و همچنين با برپايي ستادهايي امر ازدواج جوانان را تسهيل نمايد.

گفتني است در ادامه يکي از مادحين اهل بيت عليهم السلام با قرائت اشعار و مرثيه سرايي به استقبال ماه محرم رفته و حال و هواي معنوي را به مجلس بخشيد.