کد خبر: 868       تاریخ انتشار: 20 بهمن 1383 - 28 ذي الحجة 1425

پرچم و خيمه عزاي امام حسين عليه السلام، صراط مستقيم الهي است


آية الله العظمي سيد صادق شيرازي مرجع عظيم الشأن جهان شيعه ضمن سخناني در ديدار با جمعي از مردم اصفهان با اشاره به نزديکي ماه محرم اظهار داشتند: اکنون در آستانه فرا رسيدن ماه محرم و صفر هستيم که سريع خواهد آمد و خواهد گذشت.

ايشان افزودند: همه ما در اين دو ماه به دستگاه حضرت سيدالشهدا عليه السلام عرض ادب و اخلاص مي کنيم اما بعد از اين که اين دو ماه تمام مي شود، بعضي ها دستشان پر است و برخي ديگر پرتر که ان شاء الله اميدواريم کسي نباشد که دست او خالي باشد.

معظم له ادامه دادند: هر کدام از ما در اين دو ماه در حدّ درک و فهم و توان خود بايد عرض ادب و خدمت کنيم که به فرموده کلام الله مجيد، درجات افراد با يکديگر تفاوت دارد و هر که بيشتر و بهتر عرض ادب نموده و گذشت او نيز از مال دنيا و آبروي خود بيشتر بوده، قطعاً دستش نيز پرتر و درجه اش بالاتر از ديگران خواهد بود.

ايشان اظهار داشتند: هنگامي که در آخرت پرونده ها را دست افراد مي دهند، زماني حسرت انگيز است که انسان و ديگران نسبت به آن چه خود و ديگران دارند، حسرت مي خورند.

آية الله العظمي شيرازي تأکيد کردند: داشتن اخلاص در عزاداري امام حسين عليه السلام، مهمترين امري است که بايد به آن توجه ويژه اي داشت، زيرا درصد خلوص در دستگاه سيدالشهدا عليه السلام بر ارزش کار مي افزايد و آن را مقبول تر مي سازد.

ايشان خاطرنشان کردند: دستگاه امام حسين عليه السلام مانند آب زلالي است که اگر ذرّه اي رنگ و ناخالصي به آن برسد تغيير خواهد کرد و هرچه اين ناخالصي بيشتر باشد، دگرگوني آن نيز بيشتر است.

معظم له تصريح کردند: دستگاه سيدالشهدا عليه السلام صاف و پاک است و تشبيه آن به آب زلال نيز از باب مثال است و گرنه بسيار صاف تر و زلال تر از آن است.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: انسان نبايد در خدمتگزاري و عزاداري امام حسين عليه السلام، توجه مردم و تشکر يا عدم قدرداني آنان براي وي اهميت داشته باشد، زيرا ارزشمندتر از همه آن است که حضرت سيدالشهدا عليه السلام، به انسان احسنت گفته و خدمتگزاري ما را بپذيرند.

به گفته ايشان خيمه و پرچم امام حسين عليه السلام که شامل هر مجلس عزاي کوچک يا بزرگي مي باشد، صراط مستقيم الهي است که مي تواند هر انسان حق طلبي را به سوي خود جذب کرده و هدايت نمايد همان گونه که جوان نصراني را، از ياران امام حسين عليه السلام گردانيد به طوري که اکنون ميليون ها انسان مؤمن و عالم و مجتهدي در مقابل بارگاه او مي ايستند و مي گويند: پدر و مادرم به فداي شما باد.

آية الله العظمي سيد صادق شيرازي ادامه دادند: بايد همه را در زير خيمه امام حسين عليه السلام جمع کنيم و اگر عده اي هم با يکديگر اختلاف دارند، ماه محرم و دستگاه عزاداري سيدالشهدا عليه السلام بهترين فرصت براي پايان دادن به اين اختلافات است.

ايشان خاطرنشان ساختند: سعي کنيم همه با هم در عزاداري امام حسين عليه السلام شرکت کرده و در زير خيمه گسترده آن امام بزرگوار که سراسر دنيا را فراگرفته است، به عزاداري خالصانه بپردازيم تا ان شاء الله مورد قبول درگاه حق واقع شود.

معظم له در پايان اظهار اميدواري کردند به برکت اهل بيت عليهم السلام خصوصاً حضرت بقية الله عجل الله تعالي فرجه الشريف خداي متعال عنايت فرموده و کريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها نيز براي برآورده شدن حوائج دنيوي و اخروي همه ما شفاعت فرمايند.