کد خبر: 870       تاریخ انتشار: 21 بهمن 1383 - 29 ذي الحجة 1425

ماه محرم بهار طهارت و پاک شدن از گناهان است


آية الله العظمي سيد صادق شيرازي در ديدار با گروهي از مردم سيرجان با اشاره به تفاوت در ميزان بهره گيري از مجالس حسيني توسط عزاداران اظهار داشتند: در آستانه محرم الحرام هر کسي با شرکت در مجالس عزاداري و اقامه و برپايي آن سعي در استفاده و بهره گيري از معنويات آن دارد که هر اندازه خلوص در آن بيشتر باشد، استفاده نيز بيشتر خواهد بود.

ايشان افزودند: در تعبيرهايي که در زيارت حضرت سيدالشهدا عليه السلام وارد گرديده از حضرت تعبير به «طهر» شده است که برگرفته از طهارت به معناي پاکي مي باشد، يعني امام حسين عليه السلام پاک و مطهر از هر آلودگي و رجس است.

ايشان تصريح کردند: طهر در عربي کلمه اي است که به جاي دو معنا به کار مي رود يعني هم خودش پاک است و هم پاک کننده مي باشد. مثلاً يک جسم پاک است و جسمي ديگر پاک نيست اما وقتي آب را تعبير مي کنند، اين آب هم خودش پاک مي باشد و هم پاک کننده است. چيزي که پاک نيست را با آب مي شويند تا از آلودگي پاک گردد که به اين عمل «طهر» گفته مي شود.

معظم له ادامه دادند: ما در زيارت وارده خطاب به معصومين عليهم السلام شهادت مي دهيم که شما پاک هستيد و ديگران را هم پاک مي کنيد و آن کساني که به وسيله اهل بيت عليهم السلام پاک مي شوند ما هستيم که دوره آن در تمامي طول سال است اما ماه محرم بهترين زمان آن مي باشد.

آية الله العظمي شيرازي خاطرنشان کردند: در روايت است که اگر کسي لباس ديگري را بدون اجازه و رضايت صاحب آن لمس کند، کاري حرام و غير جايز انجام داده و مرتکب عمل پليدي شده است، لذا اين کار کوچک نيز نوعي پليدي است، بنابر اين طهارت داراي مراتبي است که هر کسي نيازمند است با استفاده و بهره گيري از موسم عاشوراي حسيني خود را پاک کند که ماه محرم بهار استفاده از اين موقعيت است.

ايشان ادامه دادند: سعي کنيم تا از اين فرصتِ مغتنمِ پاک کنندگيِ امام حسين عليه السلام بيشتر و بهتر از هميشه استفاده کنيم.

معظم له گفتند: يکي از راه هاي رسيدن به چنين موفقيتي آن است که آنچه از مسائل اسلامي در مجالس امام حسين عليه السلام مي آموزيم به بهترين نحو نيز عمل کنيم.

آية الله العظمي شيرازي در پايان سخنراني خود اظهار اميدواري کردند به برکت حضرت سيدالشهدا عليه السلام خداي متعال به همه دوستداران آن حضرت عنايت فرموده و موفق به عمل به دستورات اهلي بفرمايد.