کد خبر: 896       تاریخ انتشار: 30 اسفند 1383 - 9 صفرالخير 1426

آية الله العظمي شيرازي:
پياده رفتن به زيارت امام حسين عليه السلام تنها مختص ايشان مي باشد که برخواسته از دستور ائمه معصومين عليهم السلام است


آية الله العظمي سيد صادق شيرازي در ديدار با گروهي از زائران امام حسين عليه السلام که با پاي پياده عازم کربلا مي باشند، با اشاره به حديث شريفي از امام صادق عليه السلام اظهار داشتند: حضرت امام جعفر صادق عليه السلام مي فرمايند: «امام حسين عليه السلام را زيارت کنيد، بهتر از آن است که زيارت نکنيد و اگر زيارت نکنيد امام حسين عليه السلام را بهتر از آن است که زيارت کنيد.»

ايشان افزودند: در روايت است، کساني که اين مطلب را از حضرت شنيدند، متحيّر شدند که اين سخن يعني چه؟

منظور حضرت از اين فرموده چيست؟

معظم له ادامه دادند: طبق روايت، بعضي از حاضرين در جلسه خطاب به حضرت عرض کردند: يا ابن رسول الله منظور شما چيست؟ حضرت در پاسخ فرمودند: بعضي از کساني که به زيارت امام حسين عليه السلام مي روند، تنها در حدّ درک و معرفت ناقص خود مي روند، لذا بهتر است که به زيارت نروند، چون آن ثواب ها و فوايدي که در زيارت امام حسين عليه السلام است، نصيبشان نمي شود.

آية الله العظمي شيرازي در ادامه تصريح کردند: برخي نيز هستند که به زيارت مي روند اما اداي حق امام حسين عليه السلام نمي کنند؛ بنابراين آنها هم نروند، بهتر است چون اداي حق حضرت نمي کنند؛ مانند کساني که به کربلا مي روند اما به جاي زيارت و کسب ثواب به کارهاي خلاف و دزدي مي پردازند.

مرجع تقليد شيعيان در ادامه سخنان خود خطاب به حاضرين خاطر نشان کردند: ان شاء الله شما مؤمنين که قصد آن را داريد، هزاران قدم برداريد تا به مزار امام حسين عليه السلام برسيد، مانند هزاران انساني که از هم اکنون از نقاط دور به راه افتاده اند تا به کربلا رسيده و مولاي خود را زيارت کنند، سعي کنيد با معرفت کاملي به خدمت حضرت سيد الشهدا عليه السلام برسيد.

معظم له يادآور شدند: در تاريخ گذشته انسان هاي فراواني بوده اند که پياده به زيارت آن حضرت شتافته اند که البته ريشه آن از زمان ائمه عليهم السلام است که همگي مردم را تشويق مي کردند که با پاي پياده به زيارت حضرت بروند و اين نيز تنها مختص امام حسين عليه السلام است.

به گفته ايشان تنها در زيارت امام حسين عليه السلام است که دستور داده اند: وقتي وارد مي شويد با همان حالت خستگي برويد، بدون آن که به خود عطر بزنيد و يا بدن خود را بشوئيد که امام صادق عليه السلام نيز در همين رابطه فرموده اند: اگر گرسنه و تشنه هم هستيد آب و غذا نخوريد، بلکه با همان حالت و با گرد و غبار راه به زيارت برويد زيرا امام حسين عليه السلام نيز همين گونه به شهادت رسيده اند.

آية الله العظمي سيد صادق شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: سيّد بن طاووس و علامه مجلسي و برخي ديگر از علما در کتب خود نقل کرده اند که شخصي حضرت امام حسين عليه السلام را در عالم خواب ملاقات کرده و به آن بزرگوار عرض مي کند که از شما نقل مي شود که فرموده ايد: هر کسي در حيات خود به زيارت من آيد، من پس از مردنش به زيارت او خواهم رفت. حضرت در پاسخ مي فرمايند: بله؛ اين مطلب را من گفته ام، لکن اين را هم تو به مردم برسان که به زيارت آنها مي آيم و اگر هم ببينم که داخل در آتش هستند، آنها را خارخ خواهم کرد.

ايشان تصريح کردند: در روايات ذکر شده است که حق امام حسين عليه السلام بر زن و مرد يکسان است.

آية الله العظمي شيرازي در پايان افزودند: در روايت است کسي که پياده به کربلا رفته است و مي خواهد برگردد، پيغمبر خدا صلي الله عليه وآله وسلم براي تک تک اين افراد يک ملک مي فرستد که به آن فرد مي گويد: پيغمبر خدا صلي الله عليه وآله وسلم به تو سلام مي رسانند؛ لذا شما نيز يادتان باشد که جواب سلام پيغمبر خدا صلي الله عليه وآله وسلم را بدهيد و قدر اين مقام و موقعيت را بدانيد و پس از بازگشت نيز در حفظ آن کوشش کنيد.