کد خبر: 897       تاریخ انتشار: 1 فروردین 1384 - 10 صفرالخير 1426

سرنوشت هر انسان بستگي به تصميم و اراده او دارد


آية الله العظمي سيد صادق شيرازي در ديدار با گروهي از خانواده هاي يزدي با اشاره به برخي نکات وتوصيه هاي اخلاقي اظهار داشتند: يک انسان مسلمان و مؤمن با هر خصوصياتي که باشد، خداي متعال او را به گونه اي آفريده که مي تواند بسيار خوب و يا بسيار بَد باشد و يا آنکه بين اين دو حالت قرار گيرد.

ايشان افزودند: اين امر بستگي به اراده و خواست انسان دارد، زيرا ابوذر غفاري که خوب شد، خواستِ خود او بود و شمر هم که بَد شد، خود او خواست که چنين شود.

معظم له تصريح کردند: همسر فرعون عليرغم محيطي آلوده اي که در آن به سر مي برد، اراده کرد که خوب باشد، لذا اينگونه شد؛ از آن سو، همسر امام حسن مجتبي عليه السلام نيز مي توانست به عنوان همسر امام معصوم عليه السلام، از بهترين زنان باشد امّا اراده کرد که بَد باشد، لذا لعين دنيا و آخرت شد.

ايشان در ادامه خاطرنشان کردند: حضرت رضا عليه السلام فرموده اند: اگر انسان تصميمش را بگيرد و اراده کند، موفق مي شود؛ بنابراين انسان بايد تصميم بگيرد تا خوب باشد که جامع آن نيز تلاش، اخلاص و اخلاق نيکو است.

آية الله العظمي شيرازي تصريح کردند: انسان بايد سعي کند تا با اخلاص باشد و اگر هم با اخلاص است، تلاش کند تا اخلاص خود را بيشتر کند، همچنين انسان بايد تلاش کند در راه خير زحمت کش باشد و قدر عمر خود که ارزشمندترين چيزهاست بهتر بداند. اخلاق خوب نيز آن است که انسان با همه خوب و مهربان باشد، حتّي کسي که با او دشمني مي کند.

معظم له در پايان افزودند: اينها سه رکن موفقيت در دنيا است که موجب کسب سعادت در هر دو عالم خواهد شد.