کد خبر: 9890       تاریخ انتشار: 4 آذر 1398 - 27 ربيع الاول 1441

فراخوان بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی برای ترویج و اشاعه روح تسامح در جهان اسلام

به مناسبت روز شانزدهم ماه نوامبر (25 آبان ماه) روز جهانی تسامح، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال می فرماید: «وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ الله لَکُمْ؛ و باید عفو کنند و گذشت نمایند مگر دوست ندارید که خدا بر شما ببخشاید» (نور/22).

از زمانی که دین مبین اسلام شریعت خود را در این خاکدان گستراند و رسول خدا و خاندان پاک ایشان صلوات الله علیهم اجمعین اصول و مفاهیم آن را مفصلاً تبیین کردند، روح تسامح جلوه و خصلتی بود که هرکس خواهان گرایش به اسلام و پذیرفتن آن به عنوان ایمان و اعتقاد می شد، از آن برخوردار و بدان آراسته می شد. تمام رسالت ها و آموزه های اسلام در عمل و گفتار تمام گونه های خشونت و افراط را نفی کرده است، تا آنجا که نام اسلام از سلم (صلح) برگرفته شد که بر تسامح گذشت و بخشودن حکایت و دلالت دارد.

نظر به اینکه روح تسامح جایگاه والایی در جان ها دارد و منافع همگانی را برای جوامع بشری در پی دارد مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در غالب سخنرانی ها و موعظه ها و درس های علمی و گرانسنگ خود در موارد بسیاری مردم را با تفاوت دین هایی که دارند و چندگونگی نژاد و اعتقاداتشان به ترویج و اشاعه روح تسامح در جامعه فراخوانده و فرا می خوانند.

از جمله نصیحت های متعدد ایشان در این زمینه این سخن معظم له است که فرموده اند: «همه مردان و زنانِ با ایمان باید در راه ریشه کن کردن اصل کینه و فتنه و دشمنی ها از قلب ها تلاش کنند و بکوشند آنچه را به مصلحت و منفعت جامعه است برگزینند و تسامح و نیکی و گذشت را مرام و طریقه و شیوه رفتاری خود سازند».

در ادامه این بیانیه آمده است: در حالی که جامعه جهانی روز شانزدهم نوامبر (25 آبان) را به عنوان روز جهانی ترویجِ تسامح گرامی می دارد، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از تمام سازمان ها و نهادهای بین المللی و منطقه ای دعوت می کند تا در راه و برای ترویج و اشاعه فرهنگ تسامح و مهرورزی میان ملت ها و جوامع بشری بکوشند و برای متوقف کردن منازعات و جنگ های مسلحانه و کشاکش های سیاسی و اقتصادی از هیچ اقدامی فروگذار نکنند.

همچنین درخواست می شود با ابزارهایی با پشتوانه نیت های صادق و خیرخواهانه که بدون تبعیض در راستای منافع انسان ها باشد به مصاف تفکر افراطی و تروریسم و بایکوت کردن آن بروند و آن را کنار زده، از صحنه برانند، والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن