بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 9 آبان 1399
بروز شده: 8 آبان 1399
 
  کد خبر: 3349       تاریخ انتشار: 27 آبان 1391 - 2 محرم الحرام 1434

 

 

بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي:
احياي عاشورا، پيروزي حقوق جهاني بشر است


بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي به مناسبت فرارسيدن ايام سوگواري حضرت سيدالشهدا عليه السلام بيانيه اي به شرح زير صادر کرده است:
 
بسم الله الرحمن الرحيم
 
امام حسين عليه السلام مي فرمايند: «إِنِّي لا أرَي المَوتَ إلاّ سَعادةً، وَالحَياةَ مَع الظالمين إِلاَّ بَرَماً؛ مرگ را سعادت و زندگي با ستمکاران را ننگ مي دانم».

امت اسلامي و جامعه ي انساني روزهايي را تجربه مي کند که تبلور نبرد حق و باطل، گذشت و استبداد، ستم و دادگري است. روز دهم محرم روز جهاني شهادت امام حسين عليه السلام فرزند اميرالمؤمنين عليه السلام و نواده ي رسول خدا صلي الله عليه وآله است.

اين مناسبت بزرگ براي تمام بشريت فرصتي بزرگ براي محاسبه ي نفس، عبرت آموزي، در جستجوي سير درست، باز شناختن حق از باطل و پيروزي اصول انساني در اين روزگار و جاي جاي گيتي به شمار مي رود و در حالي که چالش هاي دردناک جهان را درهم کوبيده و بر پيکر شماري از ملت هاي تحت ستم، زخمي خون فشان نشانده، استفاده از فرصت هاي يادشده را ضروري تر مي نمايد.

حوادث جانسوزي که در کربلا رخ داد و جانبازي امام حسين عليه السلام در آن سرزمين، براي بالندگي صداي حق، از پاي درآوردن استبداد و سياست سرکوب و نيز ترويج آموزه هاي آسماني ـ که براي خدمت به مردم و حمايت از آنان آمده است ـ بود، چه اين که حضرتش در موارد متعددي فرمودند: «إني لم أخرج أشراً ولا بطراً ولا مفسداً ولا ظالماً وإنَّما خرجتُ لطلب الإصلاح؛ من نه از سر بيهودگي، و نه به انگيزه ي افساد و ستمگري که براي اصلاح روانه شدم».

اين آموزه ي حسيني ما را به عنوان مسلمان به استفاده ي از مناسبت عاشورا و اقدام به امور زير فرا مي خواند:

1. با نشر آموزه هاي عاشورا و تبيين اهداف آن امام شهيد در برخورد با ستم و ستمکار اين مناسبت را زنده نگاه داريم؛

2. مناسبت عاشورا را از چشم و هم چشمي هاي سياسي، سر دادن پاره اي شعارهاي حزبي و جناحي و هر آنچه که به کينه ورزي و خشونت مي انجامد دور بداريم، چراکه احياي عاشورا پيروزي حقوق مردم جهان، بدون توجه به گرايش هاي آنان است؛

3. محور قرار دادن توسعه ي فرهنگ جوانان است، آن سان که عدم انحراف اخلاقي و فرهنگي آنان را تضمين کند؛

4. اهتمام ورزيدن به شرکت و حضور نوجوانان امروز و مردان آينده در تمام عرصه هاي شعائر حسيني و آموختن اصول مکتب و قيام امام حسين عليه السلام به آنان است و اين که سخت کوشانه آنان را بر پايه ي اصول اسلامي ـ انساني و اخلاق والا بپرورانيم؛

5. پرهيز از کشيده شدن به هرگونه خشونت، ديگر آموزه ي اين ماه و حضرت سيدالشهدا عليه السلام است.

در پايان اين بيانيه آمده است: توجه به خانواده هاي نيازمند و رفع نيازهاي مادي و معنوي آنان، به ويژه خانواده هاي زندانياني که به علت اظهار نظر و خواهان اصلاحات و آزادي دربند هستند بر تمام مؤمنان لازم است و بايد با تمام توان در رفع اين مشکل بکوشند.
29 ذي حجة الحرام 1433ق (24/8/1391)
بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي ـ واشنگتن
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG