بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  سه‌شنبه 11 آذر 1399
بروز شده: 10 آذر 1399
 
  کد خبر: 3571       تاریخ انتشار: 31 مرداد 1392 - 14 شوال 1434

 

 

بيانيه ي مهم بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي در پي حوادث اخير مصر


بنياد جهاني حضرت آيت الله العظمي شيرازي طي بيانيه اي، نسبت به جان باختن و زخمي شدن شمار زيادي از شهروندان مصري در حوادث سياسي اخير داخليِ مصر شديداً ابراز تأسف کرد و از تمامي شهروندان و تشکل ها خواسته است تا استفاده از منطق زور و آتش در تعامل با چالش هاي جاري دوري گزيده و به دور از هرگونه خشونتِ مادي و معنوي، منطق را حاکم کنند تا بدين ترتيب از بالاگرفتن زيان هاي انساني و مادي پيشگيري شود.

اين بنياد تأکيد مي کند که سرنوشت مصر ـ که در حال حاضر با چالش هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي دست به گريبان است ـ تهديدي فوق العاده خطرناک به شمار مي رود که کشورهاي منطقه نيز از گزند آن در امان نخواهند بود. همين امر، موضعگيريِ فراگير و هوشيارانه ي تمام فرزندان اين سرزمين را مي طلبد، آن سان که از بدتر شدنِ پياپي اوضاع کشور جلوگيري کند.

در اين بيانيه آمده است: کشور کهن و ريشه دارِ مصر در منطقه به اتحاد، همدلي، تسامح و دوري جستن از نفرت، کينه و افراطي گري نياز دارد و بايسته ترين مطلب آن است که مردم مصر، توجه داشته باشند، ساختن ميهن تنها و تنها از رهگذر مشارکت سياسي از سوي همه ي شهروندان ممکن است. بنابراين، مسالمت اجتماعي تنها و اساسي ترين محور براي ثبات و شکوفايي ملت هاست و خواسته اي والا و برجسته تر است که بايد همه ي گروه ها براي رسيدن به آن بکوشند و در اين معنا از پرداختن به گرايش ها و عنوان هاي متفرقه و غير اساسي خودداري کرده، هويت ميهني مصر را بزرگ ترين عامل پيوند دهنده بدانند.

از نگاه اين بنياد، کشور مصر به اتفاق نظر بر يک ساختار سياسي ـ که حق مشارکت فعال در رقم زدن سياست ها و گرايش ها و مسير کشور را تضمين کند ـ نياز دارد تا از اين رهگذر مشکلات سياسي، اجتماعي و اقتصادي حل شود؛ چيزي که خواسته ي تمام لايه هاي اجتماعي، فکري و فرهنگي مصر به شمار مي رود، به ويژه اين که مشکلات موجود ارمغان روزگار حاکميت استبداد است که بر کشور سايه افکنده است.
 
بنياد جهاني آيت الله العظمي شيرازي ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG