بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  سه‌شنبه 11 آذر 1399
بروز شده: 10 آذر 1399
 
  کد خبر: 3577       تاریخ انتشار: 9 شهریور 1392 - 23 شوال 1434

 

 

بیانیه دفتر حضرت آیت الله العظمی شیرازی بمناسبت دهه صادقیه


 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
همزمان با ایام شهادت رئیس مذهب شیعه، ششمین پیشوای مسلمانان جهان، فخر شیعیان، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام جهان اسلام غرق در عزا و ماتم است.
 
جهان سیه پوش شخصیت با عظمتی است که هدایتگر بشریت و راهنمای حقیقت طلبان در هر برهه از زمان بود و حفظ اسلام و نشر احکام و معارف آن به یمن وجود مبارک آن امام بحق صادق و کلام الله الناطق است.
 
براستی پیشرفت های علمی جهان، مدیون و مرهون دانشگاه با عظمت آن امام همامی است که با نهضت علمی وسیعش افق تاریک جهل را به سمت روشنایی علم و معرفت و کمال سوق داد و جامعه امروز نیز می تواند با تبعیت از دستورات حضرتش به سرمنزل کمال و پیشرفت برسد.
 
بزرگ مرجع جهان تشیع آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی نیز در بیان این نکته مهم و اساسی فرمودند: پیشرفت های بشریت در پرتو عمل به دستورات امام صادق علیه السلام است.
 
وجود مقدس و نورانی امام جعفر صادق علیه السلام هم در زمان حیات مبارکشان با هدایت های رو در رو و بعد از حیات با گفتار و رفتار و سیره عملی شان که در تاریخ زندگیشان ثبت و ضبط است، نور افشانی می کنند و هدایتگر عالمیان می باشند لذا بر آنان که جویای حقیقت و رسیدن به قله های پیشرفت انسانی می باشند لازم است که از آثار برجای مانده از ایشان بیشترین استفاده را نمایند.
 
امام صادق علیه السلام درسنامه ای برای اصحاب و شیعیان خود نوشتند و فرمانشان دادند تا آن را بخوانند و در آن دقت کنند، از آن غافل نشوند و به محتوای آن عمل کنند. شیعیان و اصحاب نیز دل به فرمان امام علیه السلام سپرده و درسنامه را در نمازخانه سرای خود قرار دادند و هرگاه از نماز فراغت می یافتند به خواندن آن می پرداختند.
 
این درسنامه(1) گرانسنگ شامل سفارش های متعددی است، از جمله دو سفارش به مردان و زنان با ایمان، به ویژه جوانان و نوجوانان، مبنی بر خواندنِ مستمر و همراه با تدبر درس نامه و تصمیم گرفتن به عمل به مضمون آن است. لذا زنان و مردان با ایمان، تصمیم بگیرند که درسنامه امام صادق علیه السلام را بخوانند و به محتوای آن عمل کنند، چراکه عوامل توفیق یافتن در دو سرا در این درسنامه فراهم آمده و بیان شده است.

امید است بکوشیم حسب الامر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی، ایام شهادت رئیس مذهب حق شیعه را در یک دهه با شور و شعور خاصی برگزار کنیم و یک دهه گریه و عزا و ماتم برای آن امام همام را غنیمت بشماریم و توفیق یابیم پیرو حقیقی مکتب جعفری باشیم و بتوانیم آموزه ها و سفارش های حضرتش را آویزه جان کنیم و با عمل به تکالیف الهی و عرض تسلیت به مقام شامخ و رفیع امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بعض وظیفه را انجام دهیم.
 
دفتر آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی
قم مقدس
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. این درسنامه را علامه مجلسی در «بحارالانوار»، شیخ حر عاملی در «وسائل الشیعه»، میرزای نوری در «مستدرک الوسائل» و شیخ نعمانی در کتاب «الغیبه»ی خود آورده اند.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG