بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397
بروز شده: 3 اردیبهشت 1397
 
  کد خبر: 5370       تاریخ انتشار: 26 فروردین 1396 - 17 رجب 1438

 

 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی:
شهر بصره دارای تاریخ بزرگ و درخشان است، باید آن را به سوی آینده ای بهتر و برتر پیش برد


 
در روز دوشنبه دوازدهم ماه رجب 1438ق (1396/1/21) گروهی به نمایندگی از سوی مؤسسه ی «الومیض للتنمیة والتطویر» (پرتو برای توسعه و تحول) از استان بصره با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند.

مرجع عالیقدر در جمع میهمانان بیاناتی ارزشمند ایراد کردند و فرمودند: شهر بصره از تاریخی بزرگ، درخشان و ریشه دار برخوردار است که باید آن را به سوی آینده ای بهتر و برتر پیش برد. از صدها سال قبل تا به امروز در بصره هزاران تن جانفشانی ها و فداکاری ها کرده اند و اینک بصره به شما رسیده است و در دستان شماست و همچنان به فداکاری شما نیاز دارد.

معظم له افزودند: بزرگان، بزرگْ زاده نشده اند، بلکه همانند سایر مردم هستند و خود بزرگی را برای خویش می سازند و پدید می آورند و عظمت و بزرگی سازی برای تمام اقشار جامعه به یک اندازه به دست می آید، آن هم به شرط در نظر گرفتن و عمل به جمله ی «راحت طلبی هرگز» می باشد. در این زمینه هیچ تفاوتی میان زن و مرد، روحانی، کارفرما، شخصیت سیاسی، اقتصاددان، فرهیخته، اجتماعی و... نیست.

هرکس به این جمله کوتاه پایبند باشد و آن را عملی کند موفق خواهد شد. این جمله بدیهی است و مانند حاصل دو در دو مساوی چهار است و هیچ گاه حاصل این جمع سه یا پنج نخواهد بود. برای اثرگذاری و کارآمدی این جمله تاریخ بزرگان را بخوانید تا به آن پی ببرید، بی تفاوت که این بزرگان از مردان و زنان مؤمن باشند یا از دیگر گرایش ها، توجه شود که حضرات چهارده معصوم علیهم السلام در جایگاه بلند و والای خود قرار دارند و مراد از مؤمنان در این سخن، بعد از آن انوار پاک و مردم عادی هستند.

مرجع عالیقدر در ادامه فرمودند: به طور خلاصه قصه ای از تاریخ برای شما نقل می کنم و شما نیز درباره ی آن کندوکاو کنید.

در روزگار مولی الموحدین، امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام مردی مسیحی به نام «سُن سُن» در حجاز زندگی می کرد که از راهبان مسیحیت بود. او بر آیین مسیحیت مُرد. فرزندانی داشت که یکی از آنها «اَعیَن» نام داشت به معنای چشم برجسته یا چشم درشت. اعین در زمان امام حسن و امام حسین علیه السلام مسلمان شد، ولی از خط و مسیر اهل بیت علیهم السلام رویگردان و منحرف بود. او با همین انحراف از اهل بیت علیهم السلام از دنیا رفت. از وی ده فرزند پسر و یک دختر به جای ماند که در روزگار امام سجاد علیه السلام و امام باقر علیه السلام زندگی می کردند و همگی به پیروی از پدر خود، از اهل بیت علیهم السلام منحرف و رویگردان بودند.

دختر اعین «ام الاُسود؛ مادر شیران» نام داشت و در زمان امام سجاد علیه السلام می زیست؛ زمانی که بدترین و خشن ترین شرایط را برای اهل بیت علیهم السلام و شیعیان آنان رقم زده بود.

ایشان افزودند: اگر به بررسی روزگار امام سجاد علیه السلام بپردازید خواهید دید که آن بزرگوار تنها و تنها در شام ایراد خطبه کردند و تاریخ خطبه ی دیگری از آن حضرت ضبط و ثبت نکرده است که این امر از روزگار خشونت بار و سخت آن حضرت حکایت دارد و تنگناهای آن روزگار را به نمایش می گذارد.

در آن روزگار تیره و تار و به شدت سختگیر بر ضد شیعیان، واقعه ی "حرّه" رخ داد که طی آن بسیاری را کشتند و فسادهای فراوانی را مرتکب شدند، ولی امام سجاد علیه السلام در آن شرایط بردگان و کنیزانی را می خریدند و در کنار خود می پروراندند و تقوا و ایمان و اخلاق را به آنها آموزش می دادند، سپس آزادشان می کردند و آنان با توشه هایی از والایی ها به سرزمین خود باز می گشتند. با توجه به این که شرایط تبلیغ و ابلاغ رسالت و مذهب و آشنا ساختن مردم با حقایق برای آن حضرت فراهم نبود، لذا آن حضرت با خرید غلام و کنیز، آنان را آموزش می دادند و آزادشان می کردند و آنان به شهرها رفته، تبلیغ دین می کردند.

معظم له در ادامه فرمودند: در آن شرایط تیره و تار و خفقان بار «ام الاُسود» به وسیله ی برخی از مرتبطان با امام سجاد علیه السلام شیعه شد و هشت تن از برادرانش را به پذیرش مذهب تشیع ترغیب کرد و آنان هم شیعه و از برترین و والاترین اصحاب امام سجاد علیه السلام و امام باقر علیه السلام شدند. برخی از آنان نیز زمان امام صادق علیه السلام را درک کرده و از اصحاب نیکوی امام علیه السلام شدند و شماری از آنان هم در روزگار امامان پس از امام صادق علیه السلام از نیکوترین اصحاب امامان شدند.

ایشان تأکید کرده، خطاب به میهمانان فرمودند: ام الاسود با راحتی و با عافیت طلبی به این توفیق دست نیافت. تحمل سختی و ترک راحت طلبی روش بزرگان است، چراکه شخص بزرگ و دارای روح بزرگ در پی آن است که کاری بکند و خدمتی انجام دهد، بی تفاوت که آن کار سخت باشد یا آسان، در معرض سرما و گرما، گرسنگی و تشنگی، فقر و بیماری باشد یا در شرایط خوب و مناسب روزگار بگذراند.

شهر بصره در روزگار حکومت بعثی ها و در عهد حاکمانِ قبل از آن ها، فداکاری ها و جانفشانی های فراوانی داشت و در این راه اموال، افراد، علما و تاجرانی را تقدیم کرده است و امروز این مسئولیت بر عهده ی شما مردان و زنان نهاده شده است. بصره به بزرگانی نیاز دارد و شما بکوشید بزرگانِ شهر خودتان باشید. اگر شما در این راه نکوشید، کسانی دیگر خواهند آمد و بار مسئولیت را بر دوش خواهند کشید و در آن هنگام افسوس و دریغ خواهید خورد.

ایشان توضیح دادند و فرمودند: به یاد می آورم که در دهه ی پنجاه و شصت [میلادی] نقل می کردند که مجالس سوگواری امام حسین علیه السلام در شهر بصره از تمام مجالس عزاداری در عراق، از جمله نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین مقدس و بغداد بیشتر بود. شما می توانید تاریخ خود را بالندگی بخشیده و سهم و اقبال خود را در این زمینه افزایش دهید.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی در ادامه فرمودند: مهم ترین مطلبی که باید در اعمال و فعالیت های خود مدّ نظر قرار دهید و در پرداختن به آن کوشا باشید و اهمیت ورزید، جوانان پسر و دخترِ محصل، دانشگاهی و شاغل و جز آنان هستند، لذا باید در تربیت و آموزش آنان بکوشید. آری، تربیت آنان بسیار بسیار سخت است، اما انسان سازی و جهت دادن و هدفمند ساختن انسان فوق العاده مهم است. از این رو در مسیر یادشده مشکلات و عوامل و مسائل منفی را تحمل کنید تا بتوانید بیشتر و بهتر عمل کنید.

مرجع عالیقدر از نمونه ی عالی تحمل مشکلات یاد کردند و فرمودند: رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله گرامی ترین آفریدگان از اول تا آخر بودند، و به گواهی روایات و تاریخ از غذای خود انفاق می کردند. به عنوان مثال، زمانی که ایشان در مدینه ی منوره و رئیس حکومت بودند، اموالی برای ایشان آورده می شد و حضرت آن ها را به مردم می دادند. روزی ایشان نزد دخترشان حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها بودند و حضرت فاطمه سلام الله علیها غذا برای پدر آوردند. رسول خدا صلی الله علیه وآله که راست گفتارترین مردم بودند فرمودند: «سه روز است که غذایی نخورده ام» و این سخن پیامبر صلی الله علیه وآله به این معنا بود که سه شبانه روز حتی نصف دانه ی خرما نخورده بودند، حال آن که حکومت و بیت المال و تمام دارایی هایش در اختیار ایشان بود.

قرآن کریم می فرماید: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ؛ قطعاً برای شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقی نیکوست»(احزاب/21).

مرجع عالیقدر در پایان رهنمودهای خود خطاب به میهمانان فرمودند: هریک از شما آقایان و خانم ها که راحت طلبی را کنار گذارید موفق تر خواهید بود، البته این مطلب و تحقق آن به عزم و اراده ی محکم نیاز دارد و شما مرد و زن بصره می توانید بصره را از هر نظر به سوی آینده ی بهتر و برتر پیش ببرید.

در پایان سخن معظم له، یکی از میهمانان به ایشان گفت: مؤسسه ی خود را با کمک ها و هدایای خود تأسیس کرده ایم و خدای را بر این نعمت سپاسگزاریم. این مؤسسه در واقع از مؤسسه ها و سازمان های مردمیِ جامعه ی مدنی است. دستاوردهای فراوان و بزرگ و فعالیت های خیریه ای داریم و به خانواده های حشد الشعبی (نیروهای رزمنده مردمی) کمک می کنیم و خدمات لجستیکی به جبهه های دفاع از عراق ارائه می دهیم و به یتیمان نیز کمک می کنیم. برخی از همکاران ما از جمله برخی از آنان که با ما همراه و در خدمت شما هستند فرزندان و برادران خود را تقدیم دفاع از عراق کرده اند و آنان در چهارچوب حشد الشعبی و در راه دفاع از کشور، مقدسات و مردم آن شهید شده اند.

آن گاه حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی به شهیدان، شهادت را تهنیت و به خانواده ی شهیدان و حاضران تسلیت گفتند و حاضران را به خواندن سوره ی مبارکه ی فاتحه برای روح شهیدان دعوت کردند.

مدیر مؤسسه "الومیض" اظهار داشت: سرورم، از دیدار شما بسیار خوشوقتیم، خدای متعال در پناه خود حفظتان کند و از باری تعالی طول عمر و سلامتی کامل برایتان خواستاریم و برای شما دعا می کنیم.

در ادامه میهمانان مرجع عالیقدر با فرزند ایشان جناب حجت الاسلام والمسلمین سید حسین شیرازی دیدار کردند و به رهنمودهای ایشان گوش فرا دادند.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG