بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 5 آذر 1399
بروز شده: 4 آذر 1399
 
  کد خبر: 7543       تاریخ انتشار: 25 شهریور 1397 - 6 محرم الحرام 1440

 

 

فراخوان سازمان جهانی نفی خشونت برای نهادینه کردن جنبش دموکراسی در جهان


به مناسبت روز پانزدهم ماه سپتامبر، روز جهانی دموکراسی سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:

جامعه جهانی روز پانزدهم ماه سپتامبر، روز جهانی دموکراسی را گرامی می دارد تا این روز یادآوری و مناسبتی باشد برای جریان های بین المللی و فعالان اجتماعی تا مفهوم دموکراسی و نهادینه کردن و گستراندن آن را از رهگذر فناوری و ابزارهای ویژه و مرتبطِ در خدمت دموکراسی، در سراسر جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته بسط و گسترش دهند.

بر اساس این توافقنامه جهانی که سازمان ملل متحد عملی و اجرایی کردن آن را در کشورهای جهان بر عهده گرفته است، مشارکت در نهادینه کردن آن همکاری های مثبت و حمایت از سوی سازمان های جامعه مدنی و مؤسسه های حقوق بشر و انسان دوستانه در سراسر جهان را می طلبد تا بدون تبعیض و به حاشیه راندن بخش و یا بخش هایی از جامعه تحقق یابد.

در ادامه بیانیه آمده است: از دیرباز تا به امروز برخی از کشورهای جهان به ویژه کشورهای خاورمیانه از پدیده استبداد و حاکمیت فرد (خودکامگی) و دیکتاتوری در رنج و عذاب هستند؛ همان حکومت هایی که به زور سرنیزه و آتش اراده خود را عملی می کنند و در راه سرکوب و شکنجه بر ضد معترضانِ به حاکمیت حاکمان ستمکار و خواستاران آزادی از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند.

پس از آنکه سازمان ملل متحد از مسئولیت ویژه خود برای رصد کردن و مبارزه با استبداد سلطه جویانه و خودکامه شانه خالی کرد و منافع و مصالح سیاسی و اقتصادی را بر اصول و معیارهای انسانی و بشردوستانه مقدم دانست، روند دیکتاتوری به طور خطرناکی استمرار یافت.

در این برهه زمانی شاهدیم که سازمان های بین المللی شعارهای حمایت از دموکراسی های نوپا سر می دهند و از دیگر سو می بینیم با بیشتر کشورهای دارای حاکمیت خودکامه و استبدادی همپیمانی و ائتلاف دارند که این کنش ها تعامل دوگانه ای با مسائل حقوق بشری و انسانیِ بسیاری از ملت ها را به نمایش می گذارد.

در پایان بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» آمده است: این سازمان بر ضرورت اقدام سازمان های بین المللی و منطقه ای حقوق بشری و عمل به وظیفه شان تأکید دارد و اینکه برای حمایت از تمام کشورهای جهان به ویژه در کشورهایی که برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی قیام کرده اند، به پا خیزند و وظیفه خود را آن چنان که باید انجام دهند و توجه داشته باشند که ملت های تحت سلطه کشورهای استبدادزده و حاکمان سرکوبگر با شکنجه و سرکوب مواجه هستند.

در همین جهت از سازمان ملل متحد خواهانیم که با شفاف سازی در عملکرد خود در این زمینه مصالح و منافع ملت های خواهان اصلاحات و آزادی را مدّنظر قرار دهند. همچنین بر اهمیت نهادینه کردن نقش سازمان ملل متحد حامی مادی و معنویِ سازمان ها و جمعیت ها و مجمع های فعال در گستراندن دمو کراسی تأکید داریم.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG