بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 9 آبان 1399
بروز شده: 8 آبان 1399
 
  کد خبر: 8263       تاریخ انتشار: 24 بهمن 1397 - 7 جمادي الثاني 1440

 

 

سازمان جهانی نفی خشونت:
برای احیاء و تحول بخشیدن به جوامع اسلامی باید زنان را از پیشرفت برخوردار کرد


سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی «زنان و عرصه دانش» بیانیه ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:

زنان نیمی از جوامع بشری را تشکیل می دهند که در امور گوناگون فعالیت دارند و به صورت اصلی و بنیادین در ادامه نسل بشر و تحول کمّی و کیفیِ آن شریک بوده و هستند؛ چیزی که تمام شرایع آسمانی و ملل منصف و تمدن ها بر آن تأکید و بدان اذعان داشته و آن را پذیرفته اند.

آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که زنان از دیرباز تا به امروز در مناطق متعددی از جهان از نقص مصیبت باری در پذیرش حقوقشان و نادیده گرفته شدن و نقض وحشتناک آن سخت در رنج هستند؛ مشکل و مسأله ای که بسیاری از تلاش های بین المللی و منطقه ای را در جهت ارتقای فکری، علمی و اقتصادی جامعه زنان ناکارآمد می کند.

همزمان با «روز جهانی زن در عرصه دانش» شماری از چالش های بازدارنده در ذهن جولان داده، خلجان می کند، در حالی که سابق بر این در خصوص آن اتفاق نظر حاصل شده است. قشر زنان همچنان از حق خود در کسب و تحصیل علوم انسانی و محیطی برای این قشر در عرصه کسب دانش و حضور در میدان های علمی که از قرن ها پیش مردان صدرنشین و میدان دار آن بوده اند محروم مانده است.

بنا به گزارش یونسکو در سال های 2014 ـ 2016 میلادی کمتر از 30 درصد پژوهشگران در سطح جهان زن هستند. در این میانه حدود 30 درصد از دختران مشغول به تحصیل در آموزش های عالی، رشته هایی مرتبط با علوم، تکنولوژی، هندسه و ریاضیات را انتخاب می کنند.

به مناسبت «روز جهانی زنان و عرصه دانش» نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی را یادآوری می کنیم که فرموده اند: «زن همانند مرد و در زمینه پیشرفت علمی و پذیرش و تعهد به مسئولیت ها چونان مردان است. بنابراین آنان نیز در امر کسب علوم و ترقی در عرصه های علمی و پرورشی به منظور نجات امت از نادانی و عقب ماندگی مسئولیت دارند که باید به آن اهتمام ورزند و در این راه بکوشند».

از این رو سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» از رهبران و رؤسای کشورهای توسعه یافته می خواهد که توافقنامه سال 2015 میلادی را عملیاتی کنند؛ توافقنامه ای که بر اساس آن سران جهان پذیرفته اند که تا سال 2030 میلادی اهداف جهانیِ توسعه پایا را تحقق بخشند و به صورت جدی و با ایثار و فداکاری در راه اهداف عمومی انسانی بکوشند، والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG