بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 2 آبان 1399
بروز شده: 1 آبان 1399
 
  کد خبر: 8516       تاریخ انتشار: 11 فروردین 1398 - 23 رجب 1440

 

 

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی:
سران کشورهای عربی به چالش ها سامان بخشند


در آستانه برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی در تونس، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال می فرماید: «لَا خَیْرَ فِی کَثِیرٍ مِنْ نَجْوَاهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلَاحٍ بَیْنَ النَّاسِ؛ در بسیاری از رازگویی های ایشان خیری نیست مگر کسی که [بدین وسیله] به صدقه یا کار پسندیده یا سازشی میان مردم فرمان دهد» (نساء/114).

در شرایط و برهه تاریخی کنونی که از چندین دهه گذشته بیشترین تنگنا و فشارها بر جامعه حاکم است، سران و حاکمان کشورهای عربی در اجلاس سران کشورهای عربی که در تونس برگزار خواهد شد گرد می آیند تا راه برون رفتی از بحران هایی که کشورهای عربی و ملت های عرب را در عرصه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی گرفتار طوفان های سهمگین خود کرده است بیابند؛ شرایطی که فجایع و مصیبت هایی را بر آن سامان وارد کرده و آثار منفی و شوم آن نسل های آینده را نیز تحت تأثیر خواهد گذاشت.

در این سیاق و با توجه به اینکه مسئولیت شرعی، میهنی، قومی، قانونی و اخلاقی بر عهده اجلاس سران قرار گرفته است و با در نظر گرفتن شرایط فعلی بایسته و شایسته است که سران و حاکمان به اقدامی شجاعانه و برآمده از حس مسئولیت در تمام عرصه ها بپردازند و جامعه عربی را از وضعیت دردناک و اسفباری که در آن به سر می برد رها کنند. این امر می طلبد که برگزار کنندگان اجلاس سران در تونس با خود و در تعامل با برادران خود به زیور راستی آراسته شوند. البته این امر از رهگذر روشنی خواهی و رهنمود گرفتن از مبانی و اصول اسلام پاک و ناب و پایبندی به پیمان ها و عرف ناب و اصیل اجتماعی که متضمن احترام به حقوق انسان و نهادینه کننده فرهنگ شهروندی است ممکن خواهد بود.

از دیدگاه بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی چالش ها و خطرهای موجود در برابر جوامع عربی تهدیدی بزرگ به شمار می رود که درهم تنیدگی و تنوع قومی، دینی، مذهبی و فرهنگی که باید عناصری برای ایجاد توان و قدرت جوامع باشد به عامل فروپاشی خارجی و داخلی این کشورها بدل شده و اشتباه جنگ و خصومت و دشمنی میان اعضای جامعه عربی بیگانگان را به طمع ورزی به این کشورها و خوار و بی مقدار شمردن ملت های آن ترغیب کرده است.

دیگر بایسته توجه نقش منفی جامعه عربی در کنار گذاشتن حکومت خردورزی مبتنیِ بر کثرت گرایی، دمکراسی، آزادی بیان، حق اعتراض و سایر حقوق شهروندی است که اگر این حقوق تضمینی و به شهروندان داده شود جهان عرب شکوفا شده و از جایگاهی والا در میان ملت های مترقی برخوردار خواهد شد و کشورهای عربی در برابر دخالت خارجیِ منطقه ای و جهانی ایمن خواهد گردید.

بنابراین، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از سران و حاکمان جهان عرب می خواهد تا به مسئولیت و نقش و همکاری و همدلی خود پایبند باشند و اختلافات و منازعات تفرقه انگیز را رها کرده و همصدا شوند تا حقوق و کرامت ملت های عرب را حفظ و صیانت کنند. آخر سخن این است که به صورت جدی اوضاع داخلی کشورهای خود را با حاکم گرداندن دمکراسی اصلاح کنند و به سامان آورند تا راه را بر دشمنانِ به کمین نشسته برای رسیدن به اهداف پلید و شوم ببندند، والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG