بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  سه‌شنبه 6 خرداد 1399
بروز شده: 5 خرداد 1399
 
  کد خبر: 9370       تاریخ انتشار: 5 شهریور 1398 - 25 ذي الحجة 1440

 

 

خلاصه بیانات ارزشمند حضرت آیت الله العظمی شیرازی در گردهمایی بزرگ مبلغان در آستانه ماه محرم الحرام 1441


در روز دوشنبه مصادف با 24 ذی الحجة الحرام 1440ق (1398/6/4) و در آستانه ماه محرم الحرام 1441 اجتماع باشکوه مبلغان دینی در بیت مرجعیت و فقاهت در شهر مقدس قم با حضور پرشور عالمان و طلاب علوم دینی برگزار شد.

مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی طبق رسم دیرینه خود در جمع مبلغان حاضر شدند و بیانات ارزشمندی را ایراد نمودند که چکیده این فرمایشات به شرح زیر است.

ایشان در ابتدا فرارسیدن ماه محرم را به ساحت مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تعزیت عرض کردند و سخنانشان را اینگونه آغاز نمودند: فرارسیدن ماه محرم الحرام و ماه صفر الأحزان را به مقام رفیع و منیع عصمت کبری، حضرت بقیة الله، مهدی موعود صلوات الله علیه و عجل فی فرجه الشریف را تعزیت عرض می کنم.

امیدوارم خدای متعال در فرج ایشان تعجیل فرماید تا انتقام تمام مظلومان تاریخ چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام و چه قبل از عاشورا و چه بعد از عاشورا تا به امروز به دست ایشان گرفته شود.

حضرت امام صادق صلوات الله علیه از جدّ بزرگوارشان نقل فرمودند: «إن لقتل الحسین حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد أبدا؛ به یقین از برای شهادت و مظلومیت امام حسین علیه السلام داغی بر دل مؤمنان نهاده شده که هرگز به سردی نگراید».

سپس فرمودند: «بأبی قتیل کل عبرة؛ پدرم فدای کسی که کشته شده‌ی هر اشکی است» و در توضیح آن فرمودند: «ما ذکره مؤمن إلا بکی؛ هیچ مؤمنی او را یاد نمی کند، مگر اینکه اشک از دیدگانش جاری شود».

حرارت و فشار هر مصیبتی با گذشت زمان رو به سردی می گراید اما پیامبر خدا صلی الله علیه وآله در رابطه با شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام فرمودند: حرارت شهادت ایشان هرگز سرد نخواهد شد و این از خصوصیات آن حضرت و از علائم ایمان است.

هر کدام از ما باید تأمل کند و نفس خود را بسنجد که در چه مرتبه ای از این ایمان قرار دارد.

معظم له در ادامه بیان داشتند: پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: «حسین منی وأنا من حسین».

اگر جریان عاشورا نبود، امروز کسی حتی نام اسلام و پیامبر اسلام را نشنیده بود؛ همانند هزاران پیامبر دیگر که نامی از آنان باقی نمانده است.

محرم و صفر فرصتی برای ابقای اسلام است و اسلام باقی خواهد ماند، اما باید دید من و شما در کجای این معادله قرار داریم و سهم ما در هدایت دیگران چه میزان است؟!

رسیدن به هر مقامی در دنیا نیازمند تلاش است و هدایت دیگران در راه امام حسین علیه السلام نیز به تلاشی مضاعف نیاز دارد.

وصول مسلمات اسلام به همه جهانیان وظیفه ای واجب بر عهده تمام مبلغان دینی است؛ چراکه رسول خدا صلی الله علیه وآله فرستاده ای برای تمام بشر است.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله ادامه دادند: از مسائلی که نسبت به آن حتی در جهان اسلام بی توجهی صورت گرفته است مسأله عدم فروش زمین است که از مسائل مهم اسلام است.

طبق فرامین اسلام زمین برای خدا و برای کسی است که آن را احیاء کند و نفر سومی در آن حق ندارد. این آموزه باید به جهان و جهانیان برسد.

بیان احکام خدا واجب است و مسلمات اسلام نیز در رأس واجبات قرار دارد.

حکم شرعی خرید و فروش زمین از مسلمات دین اسلام است و باید به نحو شایسته بیان شود.

مرجع عالیقدر با اشاره به حکومت اسلامی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: چرا در کشورهای اسلامی با وجود بهره مند بودن از زمین های بکر میلیون ها بیکار وجود دارد؟!

در حکومت اسلامی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به گونه ای عمل شد که ایشان مقروض از دنیا رفتند تا مسلمانان مقروض نباشند با این حال یک وجب از اراضی مسلمانان را نفروختند. این مطالب باید به همه جهان برسد.

به همگان علی الخصوص جوانان سفارش می کنم قانون های کشورهای اسلامی را بررسی کنند تا آگاه شوند چه مقدار از این قوانین خلاف مسلّم قرآن و اسلام است.

مسلمات و قوانین اسلامی موجب عظمت و افتخار است. چرا کشورهای اسلامی از گذشته درخشان خود فاصله گرفته اند؟!

دلیل آن دوری از قوانین اسلامی است و مسأله مالکیت زمین توسط حکومت از نمونه های بارز آن است.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در بخش دوم سخنانشان فرمودند: مطلب دوم که باید مورد توجه مضاعف قرار گیرد، مسأله ترویج شعائر حسینی است تا آموزه «أنا من حسین» و بقای اسلام و هدایت همگان از این طریق تحقق یابد.

جنگ هایی که کشورهای اسلامی را دربرگرفته است، حاصل ضلالت و فساد و دوری از اسلام اصیل است. همگان باید در راه ترویج شعائر حسینی و اسلام اصیل در حدّ توان خود فعالیت کنند.

مسأله امام حسین علیه السلام مسأله ای است که از آغاز همراه با مشکلات بوده است.

در راه ترویج شعائر حسینی به جان خریدن تمام مشکلات حتی مقروض شدن سزاوار است.

ایشان در این بخش از سخنانشان به مسأله زندانی کردن افراد مقروض و نظر شریعت اسلامی در این زمینه اشاره کردند و فرمودند: زندانی کردن افراد مقروض خلاف مسلّم دستورات دینی است. بخش عمده ای از این مشکل بر عهده کسانی است که این مسلمات را بیان نمی کنند. ماه محرم و صفر بهار تبیین این مسلمات است.

در جهان فعلی هزاران شبکه ماهواره ای مروج فساد و ضلالت است و جای خالی شبکه های مروج اسلام به شدت حس می شود. گام نهادن در این مسیر آماج مشکلات است همانگونه که پیامبران آماج مبارزات و مشکلات قرار گرفتند.

پیامبران الهی عمدتاً مورد تهمت قرار می گرفتند که در رأس آنان نسبت تفرقه افکنی بود و نسبت ناروای دیگر این بود که آنان را به دشمنان خارجی نسبت می دادند.

مرحوم میرزای شیرازی واقعه ای کم نظیر را در تاریخ رقم زد و استعمار انگلستان را در قضیه تحریم تنباکو شکست داد. با این حال ایشان را به دولت انگلیس نسبت دادند و همین ماجرا برای میرزا محمد تقی شیرازی نیز رخ داد.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در بخش پایانی سخنانشان فرمودند: تا در تمام دنیا عَلَم امام حسین علیه السلام به اهتزاز درنیامده، همگان در این رابطه مسئولیم.

هر یک نفر و هر یک جوان می تواند خدمات بزرگی رقم بزند به شرط آنکه همت کند و از خوشگذرانی دوری نماید.

باید پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله را سرلوحه قرار داد و مشکلات را بر خود هموار کرد.

به تمام کسانی که در محرم و صفر به دستگاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام خدمت می کنند سفارش می کنم که هیچ گاه شخصی را از این دستگاه طرد نکنند؛ چنین افرادی یا هدایت می شوند و یا حجت بر آنان تمام می شود.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آیا با وجود هزاران منافق در اطرافشان آنان را طرد کردند؟! ایشان هرگز چنین کاری نکردند.

سعی کنید همگان را در خیمه امام حسین علیه السلام گرد آورید و این دستگاه را توسعه دهید. کوتاهی در این زمینه سبب خسران و پشیمانی می شود.

وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG