بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  شنبه 9 اسفند 1399
بروز شده: 9 اسفند 1399
 
  کد خبر: 9434       تاریخ انتشار: 17 شهریور 1398 - 8 محرم الحرام 1441

 

 

فراخوان سازمان جهانی نفی خشونت در زمینه تلاش همه جانبه برای فعالیت های خیریه در جهان اسلام


به منظور افزودن به فعالیت های خیریه در جهان اسلام سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال می فرماید: «وَتَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَی وَلَاتَعَاوَنُوا عَلَی الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ؛ در نیکوکاری و پرهیزگاری با یکدیگر همکاری کنید و در گناه و تعدی دستیار هم نشوید» (مائده/2).

شاخص ترین و برجسته ترین مطلب و موضوعی که خدای متعال به وسیله رسولان و شرایع خود برای مردم فرستاده و بر اهمیت آن تأکید فرموده است، همکاری و یاری و مشارکت در عمل و فعالیت است که خدای دانا و آگاه اراده فرموده است از رهگذر آن جامعه بشری را به مراتب عالی ترقی و شکوفایی برساند؛ چراکه همکاری و همراهی در کارهای خیر به هر شکل و صورت که باشد، از دیرباز تا به امروز عامل گسترش امنیت و صلح و ثبات و توسعه در کشورها و برای ملت های جهان بوده و هست.

تجربه های گذشته در جوامع گوناگون ثابت کرده است که تعاون و نهادینه کردن فعالیت های خیریه یکی از بارزترین و برجسته ترین عوامل برپادارنده جوامع بشری ما است که به صورت گسترده ای برپاکننده عدالت اجتماعی درزمینه های گوناگون اجتماعی است. در واقع این کنش در حد بسیار مؤثر و چشمگیری بینوایی، فقر و نیاز از میان جامعه و جمعیت و افراد را از بین می برد.

سازمان ملل متحد که شرح برنامه خود را در سال 2015 میلادی در این زمینه تنظیم کرده به خوبی دریافته است ریشه کن کردن فقر در تمام گونه ها و اشکال و ابعاد آن، از جمله فقر کشنده بایسته است و نباید از آن غافل بود؛ چراکه این پدیده شوم چالشی است جهانی که برای تحقق بخشیدن به رشد و توسعه پایدار و پایا باید به مصاف آن رفت.

این سازمان در گذشته و بر اساس برنامه و دستورالعمل خود به تحکیم و نهادینه شدن یاری و همبستگی و مسئولیت متقابل جهانی با محور قراردادن تأمین نیازهای اقشار ضعیف تر و آسیب پذیرتر که در فقر شدید قرار دارند، فراخوانده است. همچنین برنامه یادشده بر نقش مهم بخش های خصوصی گوناگون از قبیل مؤسسه های کوچک، تعاونی ها و کمپانی های چند ملیتی تأیید کرده و به نقش سازمان های جامعه مدنی و سازمان های خیریه ای در عملیاتی کردن دستورالعمل های جدید اقرار نموده است.

از این رو، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» از تمام بخش های اجتماعی فعال در کشورهای اسلامی می خواهد که بنابر سنت ها و شرایع و مبادی آسمانی دعوت کننده به کارهای نیک و خیریه با مؤسسه ها و نهادهای دولتی و سازمان های جامعه مدنی فعال در این زمینه همکاری کنند؛ چراکه بسیاری از جوامع کشورهای اسلامی از عقبگرد و وخامت قابل ملاحظه ای در امور معیشتی و وضعیتی بسیار دردناک و سخت در رنج هستند.

دیگر مطلب بایسته گفتن اهمیت پیاده و اجرایی کردن نظریه همبستگی اسلامی برآمده از شرایع الهی است که این سازمان بر آن تأکید دارد؛ چراکه منافع انسانی، اقتصادی و امنیتی ملت ها را تضمین می کند. والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG