بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  شنبه 9 اسفند 1399
بروز شده: 9 اسفند 1399
 
  کد خبر: 9454       تاریخ انتشار: 20 شهریور 1398 - 11 محرم الحرام 1441

 

 

فراخوان سازمان جهانی نفی خشونت برای عملیاتی کردن پیشنهاد آیت الله العظمی شیرازی مبنی بر واگذاری رایگان زمین به شهروندان


بسم الله الرحمن الرحیم
 
در روزهای پیش رو آزادگان مناسبت بزرگ و با مفهوم و معنای سترگی را گرامی می دارند؛ مناسبتی که نمادهای انسانی و نمایی طبیعی از جنگ و چالش ازلی بین دعوت کنندگان به حق و حقوق و عدالت انسانی را از یک سو و طاغوتان روزگاران و خودکامگان و نادیده انگاران حقوق انسان ها را از دیگر سو به نمایش می گذارد؛ جنگ و مبارزه ای که از دیرباز تا به امروز همت ما را فرا می خواند و اراده ها را تجدید می کند تا به مصاف کسی بروند که بدون هیچ حقی، حقوق دیگران را مصادره می کند و امور آنان را در اختیار می گیرد.

روز دهم محرم، روز عاشورا را در پیش داریم؛ روزی که جوامع اسلامی و غیر اسلامی احیاء و برگزاری آن را به عنوان روز نفی تمام گونه های ستم و دعوت به حاکم گرداندن پایه های عدالت انسانی با تمام لوازمش پذیرفته اند تا امنیت و صلح و آرامش و مساوات بر مردم حاکم شود و هیچ گونه تفاوتی میان سفید و سیاه و عرب و غیر عرب و پیروان ادیان و صاحبان اعتقادات متفاوت وجود نداشته باشد.

جوامع انسانی هماره از این مناسبت و از امام حسین علیه السلام و خاندان و یاران ایشان که درود خدا بر آنان باد آموخته اند که زندگی در سایه استبداد و سر تسلیم فرود آوردن در برابر ظلم مایه تباهی است که قوانین و آموزه های آسمانی و قوانین وضعی (زمینی) آن را مقرر داشته است و اینکه ایستادگی و مقاومت در برابر استکبار و ستم هر قدر قدرتمند باشد از تسلیم شدن و گرایش به استبداد و ظلم به مراتب بهتر و برتر و شرافتمندانه تر است.

در روزگارها جوامع اسلامی زیر بار ستم، به حاشیه رانده شدن، سلب حقوق به اشکال گوناگونی مانند زور سرنیزه، خشونت، فساد اداری و فساد مالی خسته و وامانده کمر خم کرده اند و این وضعیت نومیدی و فروپاشی همه جانبه بر ارزش و اصول انسانی و اجتماعی اثر گذاشته و عقب ماندگی مدنی و فرهنگی به همراه آورده و سطح معیشت مردم را به مرز خطرناکی پیش برده است. لذا سازمان جهانی نفی خشونت (مسلمان آزاد) این فرصت و مناسبت را مغتنم شمرده از سران و حاکمان ملت های اسلامی و عربی دعوت می کند که روز عاشورا را با همه عظمت و مفاهیم شکوهمندش نصب العین خود قرار دهند و از سیره رسول خدا صلی الله علیه وآله و خاندان پاکش بهره گیرند و آن را در تعامل در رعایت حقوق و امور ملت ها به کار بندند.

گوشه ای از سیره آن حضرت از سخنان مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی برگرفته شده است که معظم له در بیان دیدگاه ها و رهنمودهای ارزشمند خود اصلاح امور مردم و در نظر گرفتن نیازهای اساسی ملت ها و امت ها را به بهترین وجه خواستار شده و بر آن تأکید داشته اند.

مرجع عالیقدر در آخرین بیانات و سخنان خود به مناسبت نزدیک شدن ماه محرم الحرام و عاشورای فوق العاده با اهمیت و پیچیده، مطالبی را ایراد کردند که در امور دولت ها و جوامع خصوصیت و ماهیت جوهری دارد، اما با تأسف در دهه های گذشته متروک شده است. این مقوله در قانون «الأرض لله و لمن عمرها؛ زمین از آن خداست و کسی که آن را آباد کند» تبادر دارد و در عرصه های گوناگون احداث بنا، کشاورزی و بهره گیری از آن از سوی افراد و گروه ها صورت خارجی می یابد و البته دولت ها در این موضوع زمانی حق دخالت دارند که حقوق شهروندان را تأمین و از ظلم به آنان جلوگیری کنند.

بایسته توجه است که به دلیل انحصارطلبی حکومت ها در امر زمین و محروم کردن مردم از استفاده از آن، مسأله مورد بحث مهجور و متروک مانده و بازتابی منفی بر کشورها و دولت ها داشته است که بخش کشاورزی و پیامدها و آثار سوء اقتصادی آن و نیز سرخوردگی و احساس وابستگی ملی به زمین و جامعه را به همراه داشته است. این امر بسیاری ازامور منفی پر خطر را بر تمام کشورهای اسلامی تحمیل کرده است.

مرجع عالیقدر در بیانات خود فرموده اند: زمین ملک خاص و شخصی کسی نیست، بلکه از آنِ خدای سبحان است و خدا به رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وآله در این باره فرموده: «زمین از آنِ کسی است که آن را آباد کند».

مالکیت بر زمین زمانی حاصل می شود که فرد در آن خانه ای بسازد، کشاورزی کند، چاه حفر یا قنات آب احداث کند یا دیگر گونه های آبادانی در آن به وجود آورد.

ایشان افزودند: پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله طی ده سال حکومت خود که با کاستی های بسیار فراوانی همراه بود برای برطرف کردن نیازهای مسلمانان قرض می کردند، اما حتی یک وجب زمین نفروخته و برای رفع نیازها از این راه کسب درآمد نکردند.

معظم له به اهمیت و جایگاه والای زمین در دل و جان انسان ها اشاره و یاد آوری کردند که زمین ارزش بنیادین و والایی در روان و جان انسان ها برای خود دارد. از این رو دولت ها با آزادی بهره وری و احیای زمین به صورت آرمانی و به دور از افراط و تفریط امکان استفاده از آن را به انسان ها بدهند.

بنابراین، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» سفارش های ارزشمند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی را مغتنم شمرده و به عنوان مبنایی برای رساندن پیام خود به تمام سران و حاکمان ملت های مسلمان بر می گزیند. در این معنا از رهبران کشورها و ملت های اسلامی می خواهد که با تشکیل کمیته هایی میان شهروندان زمین رایگان توزیع کنند. دیگر اینکه برنامه ها و طرح هایی برای رشد و توسعه اقتصادی شهروندان اصلاحات حقیقی کشاورزی و به طور کلی اقتصادی به نفع جامعه را در برنامه کاری خود قرار دهند.

دیگر بایسته فراهم آوردن امکانات و لوازم برای موفقیت برنامه و تحقق بخشیدن به اهداف مورد نظر است که خیر و منفعت افراد در آن است تا سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و اهل بیت علیهم السلام به عیان جلوه گر شود؛ سیره و روشی که زنده نگاه داشتن این امت را می خواست و ارتقای امت به همراه رسالت و انسانیت آن را در تمام عرصه های گوناگون جامعه بشری خواهان بود، والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG