بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 8 بهمن 1399
بروز شده: 8 بهمن 1399
 
  کد خبر: 9815       تاریخ انتشار: 13 آبان 1398 - 6 ربيع الاول 1441

 

 

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی:
از دولت های اسلامی خواسته می شود با توزیع رایگان زمین میان شهروندان مشکل مسکن آنان را حل کنند


بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی در آستانه فرارسیدن میلاد سراسر نور پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله پیامی به شرح زیر صادر کرد. در بخشی از این پیام آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای سبحان در قرآن کریم فرموده است: «وَآیَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبًّا فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ؛ و زمین مرده برهانی است برای ایشان که آن را زنده گردانیدیم و دانه از آن برآوردیم که از آن می ‌خورند» (یس/33).

خدای متعال زمین را نشانه ای از نشانه های خود قرار داد تا عظمت و قدرت خود را به آفریدگان نشان دهد و از سوی دیگر بندگانش در راه اصلاح و پایایی دادن به نعمت هایی که بر آنان ارزانی داشته است بکوشند. وانگهی این موهبت الهی فی نفسه برای ارج نهادن و گرامی داشتن بنی آدم بوده است، بدین معنا که آنان در تصرف در امور خود و بهبود بخشیدن به اوضاع معیشتی و زندگی خویش توانمند باشند و پس از توکل بر خدای سبحان به طور مستقل چرخ زندگی خود را بگردانند و امور خویش را سامان دهند.

حضرت باری تعالی این فرصت را در اختیار انسان گذاشته است که از تجربه های خویش و نیاکان و پیشینیان در زمینه های مثبت و منفی درس بیاموزد و عبرت گرفته و آن را به کار بندند.

از جمله نعمت هایی که خدای سبحان بر بندگان خود ارزانی داشته احیا و بهره برداری از زمین است تا از آن سود و استفاده ببرند و از نظر اقتصادی و زیست محیطی او را تأمین و حمایت کنند و زمینه مناسبتی به منظور دوام یافتن زندگی عزتمندانه و استمرار داشتن راه های زندگی و مطلوب برای آنان فراهم آید تا پیش از آنکه بر اساس آموزه های قرآن که به طی کردن راه های شکوفایی و توسعه و رشد انسانی فرا می خواند، از این رهگذر اداره امور را بر عهده او بگذار و از آزادی انتخابِ شیوه و روش زندگی برخوردار شود.

بسیاری از امت و ملت های معاصر و گذشته قضیه فوق العاده مهمی در تمام زمینه های اجتماعی را مورد توجه قرار داده و آن را مرکز و محور توجه ساخته اند و آن، احیای زمین و فراهم آوردن فرصت برای کسانی است که بتوانند با کشت و کار، احداث بنا و کاوش در دلِ آن یا دیگر عرصه های مثبت بتوانند از آن استفاده کنند. باید توجه داشت که در این مقوله ضرورتی فوق العاده برای مردم و ملت ها در تأمین زندگیِ آبرومندانه و عزتمندانه نهفته است.

همگان می دانند و بر کسی پوشیده نیست که زمین از دیرباز تا به امروز مادر انسان و منبع قدرت و مایه ماندگاری او بوده و هست. ملت های متمدن قوانینی تصویب کرده اند که انسان را به بهره برداری از زمین وا می دارد و تشویق می کند؛ قوانینی که پایگاه های مشترک بین دولت و جوامع بشری را تضمین کرده و زمینه های مناسبی را برای احیای زمین و استفاده از خیرات و منافع آن از سوی همگان مهیا می سازد.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی پس از مطالعه و تحقیق و بررسیِ طبیعت ایرادها و اشکال هایی که جهان اسلام و جهان عربی با آن روبروست به این نتیجه رسیده است که برجسته ترین معضل ها و مشکلات در انحصار گرفته شدن زمین از سوی دولت هاست که استفاده از آن را با هدف اصلاح و بهره وری و احیای آن با کشت و زراعت یا احداث بنا به مردم واگذار نمی کنند؛ بلکه با بهانه های واهی و غیر کارشناسی قوانینی وضع کرده اند که مانع احیای زمین به وسیله مردم می شود. این وضعیت اثر و انعکاسی منفی بر اقتصاد عمومی این کشورها داشته و دارد.

از این منظر بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی از سران و دولت های ملت عرب و مسلمان می خواهد برنامه های کامل و فراگیری با هدف استفاده و بهره وری از زمین و سامان دادن آن از رهگذر تعیین برنامه هایی برای توزیع رایگان آن میان شهروندان با تأمین لوازم موفقیت بخش برنامه های بهره وری، تدارک ببینند که افراد یا گروه هایی که مایل به توسعه و رشد منابع اقتصادی، مانند: کشت و کار و رشد ثروت های دامی، پرورش ماهی و دیگر امور هستند و در این زمینه نیز مانند سایر برنامه های صنعتی و سرمایه گذاری و نیز طرح و برنامه ها اسکان متناسب با سلامت محیط زیست و بهداشت برنامه و طرح دارند کاری مفید صورت دهند و کاری درخور و متناسب تحقق یابد. باشد که در این زمینه سنت ناب رسول خدا صلی الله علیه وآله زنده و حاکم شود، آنجا که فرمودند: «الأرض لله ولمن عمرها؛ زمین از آن خداست و کسی که آن را آباد کند».

این بنیاد همچنین از مؤسسه ها و نهادهای اقتصادی و اقتصاددانانِ کشورهای اسلامی و عربی می خواهد برنامه ها و طرح های مناسب اقتصادی ارائه دهند که منافع و مصالح شهروندان و اقتصاد عمومی را تأمین کند.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بر ضرورت لحاظ داشتن این برنامه ها برای فراهم آوردن شرایط مناسب و موفق بر اساس جدول برنامه ریزی شده تأکید دارد. این بنیاد همچنین از مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله که پیش از ماه محرم الحرام در جمع مبلغان به احیای این سنت نبوی اشاره و بر اجرایی شدن آن تأکید کردند کمال تشکر را دارد.

از خدای بزرگ مسئلت داریم که دولت ها را در زنده کردن این سنت فراموش شده که قرن های متوالی به حال خود رها و مهجور شده است موفق بدارد.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG