بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 15 مرداد 1399
بروز شده: 15 مرداد 1399
 
  کد خبر: 9840       تاریخ انتشار: 20 آبان 1398 - 13 ربيع الاول 1441

 

 

بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»


در آستانه فرارسیدن روز دهم ماه نوامبر (19 آبان) «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: تمام دانشی که انسان در طول تاریخ کسب کرد، برای خدمت به همنوعان، ارتقا، رسیدن به رفاه و آسایش و شکوفایی بود و همزمان با تحول فکری و اجتماعی رو به فزونی همراه بود، چندان که دانش و علوم وجه امتیازی شد که جامعه بشری را به اهدافی برساند؛ اهدافی که تا چند قرن گذشته دست نیافتنی بود.

انسان توانست به اندازه و سطح دانشی که داشت عناصری برای زندگی خوب و مطلوب فراهم آورد و فاجعه های طبیعی و بیماری های خطرناکی را که تا روزگاران نه چندان دور ویران می کرد و جان ها را می گرفت، مهار و ریشه کن کند. در واقع دانش و علم وسیله ای بود که خطرها را از جوامع بشری و انسان ها دور می کرد و از رهگذر دستاوردهای آن، زندگی شرافتمندانه و عزتمندانه برای انسان فراهم می شد.

تأسف انگیز و دردمندانه این است که چنان که همگان می دانند علم و داده های علمی در عرصه هایی سخت خطرناک مثل تولید سلاح های: کشتار جمعی، هسته ای، بیولوژی و شیمیایی به کار گرفته شد. نتیجه این رویکرد در موارد بسیاری به نابودی همه جانبه و تمام اشکال زندگی انجامید که رهاورد شومِ منازعات مسلحانه و جنگ های نظامی بوده است.

از این رو دانش در پاره ای وقت ها به صورت تیغ تیز دو دم درآمده است که گاهی زندگی انسان را تأمین و تضمین کرده و زمانی آن را در معرض خطر و تهدید قرار داده است و این هنگامی بوده که دانش در اختیار افراد بی مسئولیت و غیر متعهد قرار گرفته است؛ کسانی که برای امنیت و سلامت زندگی انسان ها ارزشی قائل نیستند. این وضعیت، زیان های وحشتناکی در پی داشته است که ملت ها تا به امروز از آثار سختِ ویرانگر آن در رنج هستند.

از آن جایی که جامعه جهانی روز دهم نوامبر را به عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری کرده است سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» از تمام نظام های سیاسی و نهادها و مؤسسه های بین المللی می خواهد مقوله «صلح در خدمت علم و توسعه» را نهادینه کنند و امور مرتبط و لوازم آن را بر پایه اصول و مبانی انسانی هدفمند و همسو با صلح و شکوفایی جهانی و عملی پیاده کنند، باشد که از این رهگذر، چالش های طبیعی و موانعی که تحقق این اهداف والا را ناکارآمد و غیرممکن می کند، برطرف شود.

در مقابل باید با جدیت کامل و همه جانبه برای نجات ملت ها و ارتقای سطح معیشتی و دستیابی آنان به حقوق خود، مانند: امنیت و آزادی و توسعه در تمام عرصه ها و زوایای زندگی فعالیت شود.

سازمان جهانی نفی خشونت همچنین می خواهد که فرصت دستیابی به علوم پیشرفته انسانی برای تمام ملت های سرکوب شده ای که چشم انتظار و مشتاق داشتن زندگی آبرومندانه و آینده بهتر هستند، فراهم شود و بدین ترتیب آنان را از عوارض جنگ ابزارهای ویرانگر و کشتار جمعی و فناوری هایی که در صنعت مرگ و وسایل نابودگر در هر شکل و تحت هر عنوانی که باشد دور و ایمن بدارد، والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG