بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 3 بهمن 1399
بروز شده: 2 بهمن 1399
 
  کد خبر: 9894       تاریخ انتشار: 5 آذر 1398 - 28 ربيع الاول 1441

 

 

بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت بر ضد زنان


به مناسبت روز 25 ماه نوامبر (چهارم آذرماه) که به روز جهانی «مبارزه با خشونت بر ضد زنان» نامیده شده است و همه ساله از سوی جامعه جهانی گرامی داشته می شود، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال فرموده است: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛ و از نشانه‌ های او اینکه از [نوع] خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد. آری در این [نعمت] برای مردمی که می‌ اندیشند قطعاً نشانه‌ هایی است» (روم/21).

از دیرباز تا به امروز زنان بیشتر از نیمی از جامعه بشری را تشکیل داده و می دهند و شریک اساسی و بنیادین در استمرار ماندگاری انسان و شکوفایی و ترقی او در جوانب گوناگون زندگانی هستند. اسلام و عرف های وضعی و قوانین مدنی انسانی زن را گرامی داشته و ارج می نهند. دیگر اینکه ضرورتِ حتمی و تردیدناپذیر وجود زن برای انسان از یک سو و از دیگر سو اینکه همدم و همسنگ مرد است، او را از کرامت و حقوقی مساوی با مرد بهره مند می کند.

با توجه به این نگرش و جایگاه زن، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» در مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت بر ضد زنان» که همه ساله در روز 25 ماه نوامبر (چهارم آذرماه) برای اعلام مخالفت جهان با اعمال خشونت بر ضد زنان برگزار می شود، شرکت می کند و سفارش های همسوی خود با روح این روز را تا تحقق یافتن اهداف آن ارائه و مطرح می کند.

در ادامه بیانیه آمده است: سازمان جهانی نفی خشونت به پاره ای از مسائل انسانی مرتبط به زنان می پردازد که برخوردهای فیزیکی و نقض دامنه دار و مستمر حقوق و کرامت آنان را به نمایش می گذارد. این امر با حقوق سیاسی و اجتماعی مصادره شده آنان در شماری از کشورهای خاورمیانه آغاز می شود و با سوء استفاده و بهره برداری جنسی از آنان و درد و رنج روانی که زنان در مناطق جنگ زده و گرفتار منازعات مسلحانه با آن مواجه هستند ادامه می یابد. موضوع به همین جا ختم نمی شود، بلکه کشتار و شکنجه و بازداشت و به ناکجا آباد برده شدن هایی را که در کشورهای فراوانی صورت می گیرد، باید بر آن افزود.

این بیانیه می افزاید: طبقه های مختلفی از این لایه اجتماعی تا به امروز از حق تحصیل، مراقبت های پزشکی و بهداشتی، تعیین سرنوشت و دیگر نقض حقوق ها که در برخی کشورها و جوامع با آن روبرو هستند سخت در رنج هستند، که باید گرایش های نژادی، قبیله ای، تعصب های عشایری و قبیله ای را که زنان را موجوداتی پایین تر و بی مقدار تر از بشر می شمارند، باید بر رنج و محنت این زنان افزود.

همان طور که همگان اطلاع دارند و آگاهند نقض حقوق هایی که از آن ها یاد شد سدی بر سر راه تحقق بخشیدن و عملیاتی کردن و توسعه و صلح و استیفای حقوق انسانی زنان و دختران به شمار می رود. به طور خلاصه باید گفت که محقق ساختن همه جانبه اهداف پایایِ توسعه، بدون متوقف کردن خشونت بر ضد زنان و دختران ممکن نیست.

بر پایه آنچه بیان شد و همزمان با این همراهی و همبستگی سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» با جامعه جهانی برای مبارزه با خشونت برضد زنان، این سازمان از دولت های عربی، به ویژه دولت های اسلامی می خواهد که به این مناسبت و اهداف آن و مقررات و دستاوردهای انسانی آن توجه کنند و بکوشند زنان را از منازعات و چالش های سیاسی و نظامی دور بدارند و به پیروی از آموزه های اسلام و قوانین جهانی در تأمین و حمایت از حقوق و امنیت و کرامت این بخش اعظم جامعه بشری بکوشند، والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG